Urodzeniu dziecka z pewnością towarzyszą niezapomniane emocje. Pojawia się mnóstwo pytań, które dotyczą jego przyszłości. Oprócz spraw czysto egzystencjalnych pojawia się również sporo formalności, które świeżo upieczeni rodzice, muszą załatwić. O czym należy pamiętać?

Formalności po narodzinach dziecka 2015

Od 1 marca 2015 roku zmianie uległy niektóre przepisy dotyczące rejestracji dziecka w poszczególnych instytucjach. Istotny jest fakt, iż poniższe formalności są bezpłatne. W dalszej części artykułu znajdziesz natomiast przydatne wskazówki: co, gdzie i kiedy należy załatwić.

dokumentacja

1. Akt urodzenia

Przede wszystkim, aby otrzymać akt urodzenia dziecka musisz, w ciągu 21 dni od daty narodzin, udać się do urzędu stanu cywilnego, który jest właściwy dla miejsca urodzenia dziecka. Do urzędu może pójść jedno z rodziców. Gdy sytuacja dotyczy małżeństwa, zakłada się, że ojcem dziecka jest mąż. Natomiast w przypadku braku małżeństwa rodziców, mężczyzna zobowiązany jest do złożenia oświadczenia o uznaniu ojcostwa. Kobieta musi potwierdzić ten fakt w ciągu trzech miesięcy. Do powyższych formalności wystarczy mieć ze sobą, w urzędzie, dowód osobisty lub paszport. Urząd stanu cywilnego wydaje jeden bezpłatny egzemplarz aktu urodzenia dziecka

2. Zameldowanie

Zameldowanie dziecka również następuje w urzędzie stanu cywilnego. Urzędnik melduje dziecko w miejscu tymczasowego lub stałego zameldowania rodziców.

3.  Numer PESEL

Kwestia nadania numeru PESEL również została znacznie uproszczona. Po zarejestrowaniu aktu urodzenia dziecka, urząd stanu cywilnego sam o niego występuje i informuje o tym rodziców.

4. Nadanie imienia

Będąc w urzędzie stanu cywilnego, przy okazji otrzymania aktu urodzenia, rodzice mogą również formalnie nadać imię (lub dwa imiona) swojemu dziecku, pamiętając przy tym o podejściu zdroworozsądkowym – imię nie powinno być np. ośmieszające lub nieprzyzwoite.

Jeżeli rodzice będą potrzebowali odpisu z aktu urodzenia, będą mogli o niego wnioskować w dowolnym urzędzie stanu cywilnego.

5. Zgłoszenie do ubezpieczenia społecznego

Po porodzie nie należy zapomnieć o zgłoszeniu dziecka do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. Musi to zrobić jeden z rodziców u swojego pracodawcy (druk ZUS ZCZA). Jeżeli rodzic jest bezrobotny, dziecko objęte jest jego ubezpieczeniem. W przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej, rodzic musi samodzielnie zgłosić dziecko do ZUS.

6. Wybór przychodni i lekarza

Rodzice powinni pamiętać również o wyborze przychodni lekarskiej i lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. W czasie połogu, rodzinę odwiedzać będzie również położna (wizyta patronażowa), która z pewnością udzieli wielu cennych wskazówek.

Podsumowanie

Jak widać, formalności po narodzeniu dziecka jest dosyć sporo, jednak urzędy wprowadzają coraz bardziej „ludzkie” rozwiązania, dzięki czemu rodzice czas, który jeszcze niedawno spędziliby w podróżach między urzędami, mogą poświęcić swojemu dziecku.

10 komentarzy

 1. barakantomi

  Biurokracja, biurokracja i jeszcze raz biurokracja! Miałem ten komfort, że dostałem urlop ojcowski i mogłem pozałatwiać formalności na spokojnie. Ale szczerze powiedziawszy wolałbym posiedzieć i nacieszyć się dzieckiem a nie po urzędach jeździć i durnych bab za biurkiem wysluhiwac co to ci laske zrobia ze coć załatwią.

  Odpowiedz
  • Artur
   Artur

   Witaj. Mnie się wydaje, że tej biurokracji jest coraz mniej. Zobaczymy jak kwestie formalności będą wyglądały przy kolejnym dziecku 🙂 Pozdrawiam i życzę cierpliwości do „Pań z okienka” 🙂

   Odpowiedz
 2. julita_mala

  a ja tam dobrze wspominam „panie z okienka”. Kazda (no prawie kazda) pani byla dla mnie mila i wszystko cierpliwie wyjasniala. Byc moze tylko dlatego ze jezdzilam z dzieckiem w nosidelku;)

  Odpowiedz
 3. Ewelina

  Nie zgodze się z tym, że Urząd wydaje tylko jeden bezplatny akt urodzenia, ja dostałam trzy.

  Odpowiedz
   • Ewelina

    Cała ta biurokracja związana z metryka urodzenia, numerem PESEL i z zameldowanie jest bardzo prostą. Dużo trudniej jest poszukać dobrej przychodni i pediatry, który nie gra na emocjach rodziców i nie naciągania na drogie szczepionki mówiąc ” na dziecku nie należy oszczędzać „.

   • Artur
    Artur

    Co do pediatry i przychodni to, według mnie, najlepiej wybierać te z polecenia bliskich czy rodziny 🙂

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany