Urodzeniu dziecka z pewnością towarzyszą niezapomniane emocje. Pojawia się mnóstwo pytań, które dotyczą jego przyszłości. Oprócz spraw czysto egzystencjalnych pojawia się również sporo formalności, które świeżo upieczeni rodzice, muszą załatwić. O czym należy pamiętać?
Formalności po narodzinach dziecka 2015
Od 1 marca 2015 roku zmianie uległy niektóre przepisy dotyczące rejestracji dziecka w poszczególnych instytucjach. Istotny jest fakt, iż poniższe formalności są bezpłatne. W dalszej części artykułu znajdziesz natomiast przydatne wskazówki: co, gdzie i kiedy należy załatwić.
1. Akt urodzenia
Przede wszystkim, aby otrzymać akt urodzenia dziecka musisz, w ciągu 21 dni od daty narodzin, udać się do urzędu stanu cywilnego, który jest właściwy dla miejsca urodzenia dziecka. Do urzędu może pójść jedno z rodziców. Gdy sytuacja dotyczy małżeństwa, zakłada się, że ojcem dziecka jest mąż. Natomiast w przypadku braku małżeństwa rodziców, mężczyzna zobowiązany jest do złożenia oświadczenia o uznaniu ojcostwa. Kobieta musi potwierdzić ten fakt w ciągu trzech miesięcy. Do powyższych formalności wystarczy mieć ze sobą, w urzędzie, dowód osobisty lub paszport. Urząd stanu cywilnego wydaje jeden bezpłatny egzemplarz aktu urodzenia dziecka
2. Zameldowanie
Zameldowanie dziecka również następuje w urzędzie stanu cywilnego. Urzędnik melduje dziecko w miejscu tymczasowego lub stałego zameldowania rodziców.
3. Numer PESEL
Kwestia nadania numeru PESEL również została znacznie uproszczona. Po zarejestrowaniu aktu urodzenia dziecka, urząd stanu cywilnego sam o niego występuje i informuje o tym rodziców.
4. Nadanie imienia
Będąc w urzędzie stanu cywilnego, przy okazji otrzymania aktu urodzenia, rodzice mogą również formalnie nadać imię (lub dwa imiona) swojemu dziecku, pamiętając przy tym o podejściu zdroworozsądkowym – imię nie powinno być np. ośmieszające lub nieprzyzwoite.
Jeżeli rodzice będą potrzebowali odpisu z aktu urodzenia, będą mogli o niego wnioskować w dowolnym urzędzie stanu cywilnego.
5. Zgłoszenie do ubezpieczenia społecznego
Po porodzie nie należy zapomnieć o zgłoszeniu dziecka do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. Musi to zrobić jeden z rodziców u swojego pracodawcy (druk ZUS ZCZA). Jeżeli rodzic jest bezrobotny, dziecko objęte jest jego ubezpieczeniem. W przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej, rodzic musi samodzielnie zgłosić dziecko do ZUS.
6. Wybór przychodni i lekarza
Rodzice powinni pamiętać również o wyborze przychodni lekarskiej i lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. W czasie połogu, rodzinę odwiedzać będzie również położna (wizyta patronażowa), która z pewnością udzieli wielu cennych wskazówek.
Podsumowanie
Jak widać, formalności po narodzeniu dziecka jest dosyć sporo, jednak urzędy wprowadzają coraz bardziej „ludzkie” rozwiązania, dzięki czemu rodzice czas, który jeszcze niedawno spędziliby w podróżach między urzędami, mogą poświęcić swojemu dziecku.
Biurokracja, biurokracja i jeszcze raz biurokracja! Miałem ten komfort, że dostałem urlop ojcowski i mogłem pozałatwiać formalności na spokojnie. Ale szczerze powiedziawszy wolałbym posiedzieć i nacieszyć się dzieckiem a nie po urzędach jeździć i durnych bab za biurkiem wysluhiwac co to ci laske zrobia ze coć załatwią.
Witaj. Mnie się wydaje, że tej biurokracji jest coraz mniej. Zobaczymy jak kwestie formalności będą wyglądały przy kolejnym dziecku 🙂 Pozdrawiam i życzę cierpliwości do „Pań z okienka” 🙂
a ja tam dobrze wspominam „panie z okienka”. Kazda (no prawie kazda) pani byla dla mnie mila i wszystko cierpliwie wyjasniala. Byc moze tylko dlatego ze jezdzilam z dzieckiem w nosidelku;)
No nie ma co ukrywać, że bobas to niezła „karta przetargowa” 🙂
Nie zgodze się z tym, że Urząd wydaje tylko jeden bezplatny akt urodzenia, ja dostałam trzy.
Wreszcie jakieś pozytywne zdanie o urzędach 🙂
Cała ta biurokracja związana z metryka urodzenia, numerem PESEL i z zameldowanie jest bardzo prostą. Dużo trudniej jest poszukać dobrej przychodni i pediatry, który nie gra na emocjach rodziców i nie naciągania na drogie szczepionki mówiąc ” na dziecku nie należy oszczędzać „.
Co do pediatry i przychodni to, według mnie, najlepiej wybierać te z polecenia bliskich czy rodziny 🙂
Mam pytanie. Czy za PESEL dziecka coś się płaci??
A jak tak to ile?? 🙂
Witaj! Z tego co wiem wyrobienie nr PESEL dla dziecka nie podlega żadnej opłacie 🙂