Sposobów na powiększenie domowych dochodów jest naprawdę sporo. Dla osób lubiących dreszczyk emocji dobrym sposobem może okazać się gra na giełdzie lub handel kryptowalutami (np. Bitcoin). Dla osób preferujących spokój i minimalne ryzyko, lokaty bankowe i inwestycje w metale szlachetne mogą okazać się najlepszym wyjściem. Dziś natomiast swą uwagę poświęćmy samym lokatom.

oszczędności

Czym właściwie jest lokata?

Lokata to nic innego jak terminowa umowa między klientem a bankiem, w której ów klient powierza bankowi swoje środki pieniężne na określony odcinek czasu. W zamian otrzymuje on od banku określone wynagrodzenie, zwane odsetkami. Mówiąc inaczej – bank zobowiązuje się do tego, że w momencie zakończenia umowy wypłaci klientowi wartość wpłaconego kapitału oraz odsetki. W momencie, gdy klient chce podjąć z banku swoje środki przed upływem terminu obowiązywania umowy, zazwyczaj wiąże się to z tym, że traci on część lub całość odsetek.

Najczęściej występujące na rynku lokaty można podzielić na:

  • odnawialne – w momencie zakończenia umowy, lokata jest odnawiana,
  • nieodnawialne – po upływie terminu trwania umowy środki zostają zwrócone klientowi,
  • terminowe – klient zobowiązuje się do pozostawienia środków w banku na określony czas w zamian otrzymując odsetki,
  • dynamiczne – klient ma możliwość wpłaty i wypłaty środków w dowolnym momencie trwania umowy,
  • rentierskie – tutaj odsetki nie są dodawane do wpłaconego kapitału, a wypłacane są regularnie klientowi.

Jak wybrać najlepszą lokatę?

Na początku na pewno warto zadać sobie pytanie odnośnie poziomu ryzyka jaki jesteśmy w stanie podjąć, aby mnożyć kapitał. Być może lokata jest zbyt pasywnym rozwiązaniem i odpowiedni dla naszego temperamentu inwestycyjnego będzie rynek FOREX. To po pierwsze. Jeżeli już zdecydujemy się na lokatę, musimy określić na jak długo mamy zamiar „zamrozić” kapitał. Jeżeli planujemy np. zakup auta za rok to nie warto zakładać lokaty długoterminowej (np. 2-letniej), ponieważ i tak zapewne nie zyskamy odsetek, a nasz kapitał i tak nie będzie
w naszych rękach. Kolejna kwestia dotyczy lokowanej kwoty – pamiętajmy, że nie warto umieszczać wszystkich oszczędności w jednym miejscu. Zastanówmy się więc nad podziałem swoich oszczędności np. na kilka lokat
w różnych bankach. Kolejną ważną kwestią jest rodzaj oprocentowania – stałe czy zmienne? Stałe, jak sama nazwa wskazuje, utrzymuje się przez cały czas trwania umowy. Oprocentowanie zmienne zależy natomiast od stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej, więc jest rozwiązaniem nieco bardziej ryzykownym. Do tego wszystkiego dodajmy jeszcze jeden bardzo ważny aspekt – podatek dochodowy od odsetek (podatek Belki), który aktualnie wynosi 19%. Oznacza to, że z każdej zarobionej przez na w ramach odsetek złotówki, oddajemy naszemu Państwu 19 groszy.

Podsumowanie

Wybór metody oszczędzania do łatwych nie należy, natomiast rozsądne i pragmatyczne podejście do tego tematu może wspomóc nasz domowy budżet. Warto więc, mając jakiś dodatkowy kapitał, poważnie zastanowić się nad tym, jak można go efektywnie pomnożyć.

Pamiętajmy jednak – jeżeli nie czujemy się na tyle biegli w temacie lokat czy innych instrumentów finansowych, warto zasięgnąć informacji u specjalistów.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany