Błędy w życiu popełnia każdy z nas. Jedne z nich są błahe, inne niosą za sobą poważne konsekwencje. Sprawdź, które błędy w CV drastycznie zmniejszają szanse na to, że Twoja aplikacja zostanie dostrzeżona w przez rekrutera!

W ostatnim artykule dotyczącym poprawnego tworzenia CV zostały poruszone kwestie m.in. zdjęć w CV oraz tego, jaką czcionką powinno się aplikację pisać, aby była czytelna. Poniżej znajdziesz pozostałe pomocne wskazówki dotyczące pisania życiorysu.

Opisując swoje doświadczenie i przebieg edukacji pamiętaj o zasadzie chronologii odwróconej. Ostatnie miejsce pracy i ostatnia pozycja w sekcji EDUKACJA powinny znajdować się na samej górze.

Koniecznie zamieszczaj konkretne daty w swoim CV. Zamiast pisać że pracę w firmie XZY zacząłeś w 2015 roku (nie wiadomo właściwie od kiedy – czy był to styczeń czy może czerwiec, czy była jakaś dłuższa przerwa czy nie), napisz nieco bardziej konkretnie, np: IV.2015. Nie zostawiaj miejsca na niepotrzebne domysły.

Co do znajomości języków – najlepiej wpisywać języki, które zna się w stopniu, przynajmniej, średnio-zaawansowanym. Aby określić ich znajomość użyj skali międzynarodowej, od A1 do C2. Co więcej, jeżeli język polski jest Twoim językiem ojczystym i aplikujesz do polskiej firmy – nie wpisuj go w CV.

szukanie praca

Pamiętaj o klauzuli dotyczącej zgody na przetwarzanie danych osobowych. Czasem, w ogłoszeniach o pracę, firmy podają konkretną treść tego oświadczenia, dzięki któremu możemy aplikować. Jeżeli takiej informacji nie ma – zastosuj klauzulę standardową, która na dzień dzisiejszy ma następujące brzmienie:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. z 2002r. Nr 101, poz. 926 ze zm.)

Co ważne – nie zawyżaj swoich umiejętności i nie wpisuj fikcyjnych informacji, dotyczących np przebytych kursów. Wszystko da się bardzo łatwo sprawdzić. Rekruter może Cię przecież poprosić o certyfikat, który daną umiejętność potwierdza.

Jeżeli chcesz aby plik z Twoim CV był bardziej widoczny dla rekrutera, który ma ich przecież dziesiątki (lub setki) możesz zastosować następujący schemat:

Marcin_Nowak_CV_Firma_XYZ

Zadbaj również o swój wizerunek w Internecie! Nie jest dobrze odbierane, gdy po wpisaniu imienia i nazwiska kandydata, w wyszukiwarce pojawia się mnóstwo zdjęć z tegoż osobnika trzymającego w stanie nietrzeźwości 🙂

To tyle na dzisiaj w kwestii tworzenia poprawnego CV. Masz jakieś pomysły? Uwagi? Podziel się nimi w komentarzu!

2 komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany