Wirtualna rzeczywistość to temat podnoszony przy okazji każdej większej imprezy związanej
z szeroko pojętym IT. Nie inaczej było przy okazji targów MWC, które odbyły się w marcu tego roku. Rzesze ciekawskich przyciągnął pewien gadżet stworzony przez połączone siły HTC i Valve, czyli HTC Vive.

Hełm stworzony przez ekipę HTC Vive, jest kolejnym narzędziem, które ma służyć osobom, którym życie w „realu” nie dostarcza dostatecznych wrażeń lub takim, które nie chcą wydawać fortuny na podróże w odległe miejsca na świecie. A to przecież tylko ułamek pragnień, które mogą zostać zaspokojone przez gogle otwierające wrota do innych światów.

Gogle VR

Jak to działa?

Gogle VR zaprezentowane przez HTC Vive posiadają dwa identyczne ekrany charakteryzujące się rozdzielczością 1200 x 1080 pikseli i odświeżaniem na poziomie 90Hz, co wpływa znacząco na czas synchronizacji między położeniem użytkownika a obrazem wyświetlanym na ekranach.  Ponadto na pokładzie znajduje się 37 laserowych czujników, które w połączeniu z dwoma bezprzewodowymi kamerami, pozwalają na dokładne określenie położenia użytkownika.

Po założeniu całego ekwipunku (gogle, słuchawki i dwa kontrolery – każdy z nich składa się z trzech przycisków
i płytki dotykowej) na ekranie pojawia się samouczek, dzięki któremu użytkownik ma możliwość płynnej nauki poruszania się w wirtualnej rzeczywistości. Sam samouczek jest dość ciekawym rozwiązaniem. Aby nauczyć się obsługi gogli od HTC Vive wrzuca użytkownika, w ramach przygotowania, w świat morskich głębin, pola bitwy oraz… kuchni.

Czy warto czekać?

Pamiętać należy o wielu próbach podjętych wcześniej przez poprzedników HTC Vive, które miały przenieść użytkownika w jego wymarzony świat, a o których ani widu, ani słychu (mi.in.: Oculus Rift, Project Morpheus, Microsoft HoloLens). Eksperci są jednak zgodni w jednym – wynalazek od HTC i Valve jest w stanie zrewolucjonizować przemysł VR. Kiedy to jednak nastąpi? Tego nie wie nikt.

Jeżeli chcecie poczuć przedsmak tego, co czeka nas w niedalekiej przyszłości, zapraszamy do obejrzenia poniższego materiału:

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany