Władze zarejestrowanej w Holandii spółki Ferrari NV zdecydowały wreszcie o tym, o czym środowisko inwestorów spekulowało od dawna – debiut giełdowy Ferrari zbliża się wielkimi krokami! Na nowojorskiej giełdzie dostępnych będzie nieco ponad 17 mln akcji, w cenie 48 – 52 $/szt. Co więcej, akcje motoryzacyjnego giganta, na giełdzie NYSE, otrzymają niezwykle nośny symbol „RACE”.

Debiut giełdowy Ferrari oznacza, że do obrotu trafi 9% akcji słynnego producenta ekskluzywnych samochodów (jego giełdowa wartość wyceniona jest na około 10 mld dol.). Jak podaje agencja Bloomberg, IPO Ferrari jest pomysłem prezesa koncernu – Sergia Marchionnego.

ferrari giełdaFerrari w 90% należy do koncernu Fiat Chrysler Automobiles (FCA). Wystawienie Ferrari na giełdę jest natomiast jednym z elementów planu prezesa koncernu na spłatę zadłużenia FCA oraz sfinansowanie programu inwestycyjnego wartego około 48 mld euro. Te inwestycje mają w zamyśle uczynić z Jeepa, Alfy Romeo czy Maserati marki o zasięgu globalnym i wysokiej rentowności sprzedaży.

Ze zgłoszenia do amerykańskiej komisji papierów wartościowych (U.S. Securities and Exchange Commission – SEC) wynika, iż w ramach operacji rozdzielenia obu firm, koncern Ferrari przejmie 2,8 mld euro długu Fiata, zaś następnie wyemituje papiery dłużne opiewające na 2,1 mld euro.

Debiut ferrari na giełdzie

Debiut giełdowy Ferrari, który zaplanowany jest na 21 października, cieszy się wielkim zainteresowaniem inwestorów, mimo skandalu związanego z zaniżaniem wyników emisji spalin. Jak podaje wspomniany wcześniej Bloomberg, zapisy na akcje Ferrari dziesięciokrotnie przekraczają ich liczbę dostępną w ofercie publicznej.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany