Z pewnością każdy rodzic szuka najlepszego rozwiązania, aby uspokoić dziecko kiedy ono płacze. Jedni biorą dzieci na ręce, inni bujają swoje pociechy w wózku, jednak najczęściej wybór pada na smoczek, który staje się na ogół najbardziej efektywnym atrybutem w walce z płaczem. Często jednak pojawiają się problemy z odstawieniem smoczka. Sprawdź jak sobie z tym radzić!

Kiedy odstawić smoczek?

Zasada jest prosta – im dłużej rodzice czekają na odstawienie smoczka, tym większy lament ze strony dziecka. Kiedy więc jest odpowiedni moment na to drastyczne posunięcie?smoczek

Wybór właściwego momentu nie jest oczywiście prosty, ponieważ każde dziecko ma silna potrzebę ssania, a smoczek jest tu rozwiązaniem idealnym. Im dłużej maluch używa smoczka, tym trudniej jest mu się z nim rozstać. Opinie na temat tego, kiedy powinno zakończyć się używanie smoczka są podzielone – jedni eksperci uważają, że powinno rozstanie ze smoczkiem powinno odbyć się około szóstego miesiąca życia maluszka, inni zaś sądzą, że najlepiej to zrobić, gdy dziecko ma 1,5 – 2 lat.

Najogólniejsza zasada mówi jednak, aby smoczka używać jak najrzadziej, najlepiej tylko w sytuacjach awaryjnych. Ponadto należy pamiętać, aby smoczek nie był odstawiany od dziecka w innych stresujących dla niego sytuacjach (np ząbkowanie). No
i oczywiście niezbędne jest konsekwentne działanie – jeżeli już raz postanowisz, że smoczek powinien zniknąć
z Waszego życia, warto się tego trzymać. Jasne jest, że dziecko może przeżywać to bardzo ciężko, ale pamiętajmy, że jest to czynione w trosce o jego dobro.

A Wy jak poradziliście sobie z odstawieniem smoczka u swoich pociech? Macie na to jakieś sprawdzone pomysły? Zapraszamy do komentowania!

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany