Po Nagrodach Nobla w dziedzinach fizyki, chemii, medycyny i fizjologii przeszedł czas na rozdanie wyróżnień w dziedzinie literatury, nauk ekonomicznych oraz Pokojowej Nagrody Nobla.

Laureatem tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla został Tunezyjski Kwartet na rzecz Dialogu Narodowego. Wyróżnienie zostało przyznane za „wkład w budowanie pluralistycznej demokracji w Tunezji po jaśminowej rewolucji z 2011 r.”. W skład Kwartetu wchodzą organizacje kluczowe dla społeczeństwa w Tunezji:
  • centrala związkowa UGTT (Powszechna Tunezyjska Unia Pracy),
  • Tunezyjska Rada Adwokacka,
  • Tunezyjska Konfederacja Przemysłu, Handlu i Rzemiosła (UTICA),
  • Tunezyjska Liga Praw Człowieka.
Komitet Noblowski wyjaśnił w oświadczeniu, że ta nagroda ma być zachętą dla Tunezyjczyków, którzy „mimo wielkich wyzwań położyli podwaliny pod narodowe braterstwo”. Komitet wyraził również nadzieję, że za tym przykładem pójdą inne kraje regionu.
Warto pamiętać, iż Tunezyjski Kwartet na rzecz Dialogu Narodowego powstał w 2013 roku, gdy z powodu politycznych zabójstw i rosnących niepokojów społecznych proces demokratyzacji Tunezji był stał pod znakiem zapytania.
Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii otrzymał szkocki ekonomista Angus Deaton. Przyznano ją za analizę konsumpcji, ubóstwa i dobrobytu. Deaton ma 69 lat i jest absolwentem Uniwersytetu Cambrigde. Posiada również podwójne obywatelstwo – brytyjskie oraz amerykańskie.

W uzasadnieniu zwrócono uwagę przede wszystkim na fakt, że Deaton skoncentrował się w swej pracy na trzech fundamentalnych aspektach:

  • jak konsumenci dzielą swe wydatki między różne dobra,
  • ile z dochodu społeczeństwa jest wydawane, a ile oszczędzane,
  • w jaki sposób najlepiej mierzyć i analizować dobrobyt i ubóstwo.

Podkreślono, iż praca Deatona ma bardzo duże znaczenie dla polityki gospodarczej poszczególnych państw, pomagając m.in. określić, które grupy społeczne mogą zostać w największym stopniu dotknięte podwyżką podatku VAT na żywność.

Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury otrzymała zaś Swietłana Aleksijewicz. Jest to białoruska pisarka, pisząca po rosyjsku. Wyróżnienie otrzymała za „polifoniczną twórczość – pomnik cierpienia i męstwa w naszych czasach”. Swietłana Aleksijewicz jest autorką wielu pozycji reporterskich, takich jak m.in. „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” (Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus oraz Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego).

Poniżej fragment książki „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” tegorocznej literatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury:

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany