Moment porodu to jedna z tych chwil w życiu rodziców, która budzi największe emocje. Z jednej strony rodzice czekają z niecierpliwością na pierwsze chwile niemowlęcia na „tym” świecie, z drugiej strony martwią się czy poród będzie przebiegał bez komplikacji. Do tego ważnego wydarzenia można się jednak przygotować i odpowiednio zareagować na pierwsze objawy porodu. Jak więc rozpoznać, że to już „ten moment”?

Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że poród nie jest zazwyczaj czymś ekspresowym jak to przedstawiają hollywoodzkie produkcje filmowe. Poród jest, w większości przypadków, długotrwałym procesem. Wcześnie rozpoznane objawy porodu pozwalają na zapewnienie fachowej opieki już we wczesnym jego etapie.

Najbardziej charakterystyczne objawy porodu

Szczególną uwagę należy zwrócić w sytuacji obniżenia brzucha. Zazwyczaj na kilka dni przed porodem dziecko schodzi do kanału rodnego. Wtedy też brzuch wyraźnie obniża swoje położenie. Skutkuje to również częstszymi wizytami mamy w toalecie, gdyż dziecko naciska na pęcherz.objawy porodu 2

Kolejne, bardzo charakterystyczne, objawy porodu to tzw. skurcze Braxtona Hicksa oraz odejście czopu śluzowego. Skurcze Hicksa, w przeciwieństwie do skurczów porodowych, cechuje nieregularność i bezbolesność. Jeżeli skurcze te ustąpią, pod wpływem np. kąpieli, oznacza to, że nie są to jeszcze te właściwe skurcze. Odejście czopu śluzowego zaś, może oznaczać, że do porodu zostało kilka dni, a nawet godzin. Może on być wtedy delikatnie zabarwiony na różowo. Czop śluzowy to nic innego jak galaretowata substancja, która zamyka kanał szyjki macicy oraz zabezpiecza płód przed infekcjami.

Ból w dolnych partiach brzucha jest zazwyczaj efektem nacisku główki płodu na kanał rodny i znajdujące się tam nerwy. Może on promieniować w okolice krzyża, ud i pachwin.

Poród zostaje również sygnalizowany przez regularne skurcze. Jeżeli nie łagodzi ich np. zmiana pozycji lub kąpiel, pojawiają się co 5 – 7 minut i trwają około 60 sekund, to ewidentny znak, że czas wybrać się do szpitala.

Nie można zapomnieć również o odejściu wód płodowych. To jednoznaczny sygnał, że zaczął się poród. Gdy wody zaczynają się sączyć, należy skontaktować się z położną bądź lekarzem, zaś gdy wody przybierają zielonkawe lub brązowawe zabarwienie lub, co gorsze, towarzyszy im krwawienie, koniecznie trzeba udać się szpitala.

Niepokojące objawy porodu, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę to m.in.:

 • gorączka,
 • krwawienie z dróg rodnych,
 • silny ból głowy,
 • gwałtowne zwiększenie lub zmniejszenie aktywności dziecka.

W przypadku powyższych symptomów należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

3 komentarze

 1. Anna

  Tak naprawdę to tylko teoria. W rzeczywistości zdecydowana większość z nas będzie miała swój jedyny i niepowtarzalny poród. No i najgorsze co można zrobić to nastawiać się twardo na przebieg porodu. Pozdrawiam wszystkie mamusie:)

  Odpowiedz
  • Artur
   Artur

   Dzień dobry Aniu,

   z perspektywy mężczyzny sam proces porodu to abstrakcja, jednak ja osobiście wolałbym przygotować się na bardziej pesymistyczny scenariusz, by móc się ewentualnie pozytywnie rozczarować 🙂

   Odpowiedz
 2. Karola.S

  A ja tam wolę chyba cesarkę, o ile w ogóle będę kiedyś w ciąży i miała dzieci. Podobno mniej boli.

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany