Czasu na przebywanie z dzieckiem rodzice mają coraz mniej. Jaki jest więc najlepszy sposób na to, aby mały szkrab poznawał otaczające środowisko? To oczywiście spacer z dzieckiem. Podczas takiej „przygody” nasza pociecha poznaje nowe odgłosy, pobudza wrażenia wzrokowe, a także oddycha świeżym powietrzem, co również sprzyja wypoczynkowi rodziców. Jak ważny jest dla dziecka zwyczajny spacer z rodzicami?

Spacer z dzieckiem to przede wszystkim kolosalna dawka świeżego powietrza, a więc i tlenu. Jak powszechnie wiadomo – dotleniony mózg pracuje wydajniej i poprawia efektywność swojego funkcjonowania. Ponadto, spacery dostarczają maluchom sporej dawki witaminy D, która sprzyja regeneracji neuronów. Ta witamina powoduje również przyrost masy mięśniowej oraz siły tychże mięśni.

spacer z dziećmi

Pamiętajmy, aby przed spacerem porządnie nakarmić malucha, gdyż świeże powietrze wspomaga metabolizm, a co za tym idzie – zwiększa apetyt. Nie wolno też zapomnieć o jakiejś energetycznej przekąsce dla dziecka. Po pełnym wrażeń spacerze, dziecko z pewnością, bez narzekania, zje każdy przygotowany przez mamę posiłek 🙂

Niektóre dzieci mają problem z zaśnięciem. Spacer może pomóc uregulować rytm dobowy dziecka. Zapamiętuje ono bowiem, że dzień służy do aktywności, zaś noc do odpoczynku po wysiłku.

Jak przygotować się na spacer z dzieckiem

Spacer z dzieckiem jest świetnym sposobem na jego hartowanie. Dzieci, które spacerują regularnie i nie są narażone na przegrzewanie, rzadziej chorują. Pamiętać jednak należy aby odpowiednio się do spacerowania przygotować.

Nie wolno zapomnieć, by w chłodne dni nasza pociecha miało na głowie czapkę, na dłoniach rękawiczki, zaś na nogach – ocieplone buty. Z wyjścia na spacer warto rezygnować wyłącznie wtedy, gdy pogoda jest naprawdę kiepska (np temperatura poniżej -10 stopni) lub gdy dziecko jest chore.

By czuć się komfortowo należy się również zaopatrzyć w podręczną torbę, w której, w razie nagłej potrzeby, sięgniesz niezwłocznie po:

  • tetrową pieluchę,
  • pieluchy jednorazowe na zmianę,
  • foliową torebkę na zużytą pieluszkę,
  • parasolkę,
  • ulubioną zabawkę,
  • opakowanie chusteczek nawilżanych do pupy,
  • opakowanie kremu ochronnego do pupy.

Spacer z dzieckiem to, szczególnie podczas kilku pierwszych wyjść, dosyć skomplikowane przedsięwzięcie logistyczne, jednak ze względu na harmonijny rozwój naszej pociechy nie powinno się zaniedbywać tej kwestii.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany