Z pewnością nieraz słyszeliście, że woda z cytryną na czczo niezwykle pozytywnie wpływa na działanie ludzkiego organizmu. Najczęstszym argumentem przytaczanym przez zwolenników tego trunku jest jego oczyszczające z toksyn działanie. To jednak nie wszystko. Jakie korzyści niesie za sobą picie wody z cytryną? Sprawdź!

Proporcje, które podawane są najczęściej do przyrządzenia tego napoju, to: sok z połówki cytryny na szklankę wody (około 250 ml). Woda z cytryną (a właściwie sok z cytryny) osłabia w pewnym stopniu szkliwo, dlatego warto pamiętać, aby po spożyciu napoju przepłukać usta wodą. To właściwie jedyny minus napoju, jakim jest woda
z cytryną. Zalety, a jest ich sporo, znajdziecie poniżej.

1. Woda z cytryną minimalizuje zakwaszenie organizmu

Napój ten jest pomocny w neutralizacji kwaśnych produktów metabolizmu, które mogą być przyczyną m.in.: złego woda z cytryną na czczosamopoczucia, bólu głowy czy apatii. Zakwaszenie organizmu spowodowane jest zazwyczaj przez nadmierne spożycie, np serów lub drobiu.

2. Odtruwa organizm

Woda z cytryną niezwykle pozytywnie wpływa na naszą wątrobę – zwiększa produkcję żółci i oczyszcza wątrobę, co przyczynia się do usuwania toksyn z organizmu.

3. Obniża ciśnienie

Woda z cytryną na czczo jest w stanie skutecznie obniżyć ciśnienie krwi. Odpowiedzialne za to są: potas oraz flawonoidy zawarte w cytrynie (nadciśnienie można zwalczać również przy pomocy, np żurawiny lub czosnku).

4. Woda z cytryną na czczo minimalizuje ryzyko wystąpienia wrzodów żołądka

Bakteriobójcze działanie soku z cytryny polega, m.in. na eliminacji bakterii Helicobacter pylori, która odpowiada za wrzody żołądka. Pomocne są w tym działaniu pektyny, terpeny i olejki eteryczne zawarte w cytrynie.

5. Wzmocnienie układu krwionośnego

Flawonoidy zawarte w cytrynie maja niezwykle pozytywny wpływ na układ krążenia, ponieważ zwiększają elastyczność naczyń krwionośnych, a także je uszczelniają. Powodują również opóźnienie rozwoju choroby miażdżycowej.

woda z cytryną na czczo6. Rany goją się szybciej

Kwas askorbinowy, który jest jednym z bazowych składników cytryny, jest konieczny do utrzymania w dobrej kondycji tkanki skórnej (co przyspiesza proces gojenia) oraz kostnej.

7. Wspomaga funkcjonowanie jelit

Woda z cytryną na czczo zapobiega również zaparciom, ponieważ sok z cytryny zawiera błonnik pektynowy, który jest swego rodzaju osłoną ścianek jelita. Zapobiega on przywieraniu trawionego pokarmu do tychże ścianek, co skutkuje minimalizacją ryzyka pojawienia się niestrawności.

Zalety picia wody z cytryną na czczo są dosyć liczne i na pewno warto przemyśleć taką profilaktyczną kurację, która może zapobiec wielu schorzeniom. Jeżeli smak tego napoju jest dla Was zbyt kwaśny, zawsze można przygotować nieco inną recepturę. Woda
z cytryną i miodem, bo o niej mowa, również posiada szereg leczniczych właściwości, a najważniejszą z nich jest na pewno wzrost odporności organizmu, tak bardzo potrzebny w okresie zimowym.

woda-dzbanek-cytryna

10 komentarzy

  1. annamaria

    Ja już piję od 2 miesięcy, dodam jeszcze 2 jego funkcje – eliminuje zgagę i wpływa na normalne opróżnianie organizmu( zlikwidowałam obstrukcje).

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany