Jeśli zaczynasz swoja przygodę z inwestowaniem na zagranicznych rynkach, powinieneś zwrócić uwagę na szereg czynników, które mogą wpłynąć na sukces Twojego biznesu. Nie wystarczy znaleźć rynek zbytu na swoje towary czy usługi. Powinieneś również szerzej przyjrzeć się sytuacji ekonomicznej danego regionu, nie zapominając przy tym o rynku finansowym.

Na bieżąco możesz śledzić przecież kursy walut, czy poczynania Banku Centralnego, którego decyzje mają istotny wpływ na atrakcyjność rynków zagranicznych pod kątem różnego rodzaju inwestycji.

Bieżące notowania walut znajdziesz na stronach instytucji finansowych i na poważanych portalach zajmujących się biznesem i ekonomią. Dzięki temu w sytuacji jakichkolwiek zmian, będziesz mógł odpowiednio zareagować, czy to zwiększając swój portfel inwestycji, czy też wręcz przeciwnie wycofując się z biznesu na danym obszarze geograficznym.

Szczególnie istotne mogą być zmiany na gruncie politycznym, takim jak zmiany w rządzie w danym kraju, czy podpisanie znaczących umów międzynarodowych związanych na przykład z bezpieczeństwem energetycznym. Takie decyzje na szczeblu państwowym mają zwykle znaczący wpływ między innymi na notowania walut. Z jednej strony mogą uczynić dany rynek atrakcyjnym pod kątem inwestycji, z drugiej strony mogą jednak prowadzić do niekorzystnych zmian w danym sektorze. Dlatego właśnie decydując się na inwestycje w innym kraju, powinieneś ocenić interesujący Cię rynek patrząc na niego z nieco szerszej perspektywy.

Zwróć uwagę także na sytuację ekonomiczną danego regionu, która często zmienia się na skutek kataklizmów bądź anomalii pogodowych. Obserwuj także stopy procentowe ogłaszane cyklicznie przez Bank Centralny. Maja one istotny wpływ nie tylko na oprocentowanie kredytów w danym kraju, ale także na kursy walut.

Jeśli masz w planach prowadzenie biznesu z kontrahentami zagranicznymi, warto wziąć pod uwagę rozpoczęcie współpracy z profesjonalnym doradcą finansowym. Dzięki temu śledzenie poszczególnych rynków możesz zlecić komuś, kto na bieżąco dokonana dla Ciebie analizy. Taka współpraca skutecznie zmniejszy ryzyko błędnych decyzji, które możesz popełnić jeśli w kwestiach kursów walut czujesz się tylko laikiem.

2 komentarze

 1. maryjka

  Ja osobiście korzystam z funduszy inwestycyjnych. Ale teraz ciężko inwestować na rynkach przy takim złym nastroju.

  Odpowiedz
  • Artur
   Artur

   Słuszna uwaga! Warto więc zainteresować się alternatywnymi możliwościami inwestowania. Mam tu na myśli m.in. dzieła sztuki, wino czy metale szlachetne.

   Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany