Antygen HBsAg to antygen, którego występowanie w surowicy potwierdza zachorowanie na wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW typu B). Diagnoza dotycząca jego obecności jest szczególnie ważna dla kobiet w ciąży, ponieważ jego wykrycie determinuje przyjmowanie konkretnych środków farmakologicznych.

Oznaczenie antygenu HBsAg jest powszechnie wykorzystywane w diagnostyce WZW typu B wraz z badaniem na obecność antygenu HBeAg oraz oznaczeniem przeciwciał anty-HBc, anty-HBs i anty-HBe w klasach IgM i IgG.

antygen hbsagAntygen HBsAg a ciąża

Badanie surowicy na obecności antygenu Hbs wykonywane są około 37. tygodniu ciąży. Jego obecność we krwi nie antygen hbsagoznacza, że kobieta jest chora na żółtaczkę zakaźną. Może być ona po prostu nosicielem wirusa, który pozostaje w stanie uśpienia. By dokładniej zdiagnozować, czy kobieta jest chora na WZW typu B oraz czy jest to forma przewlekła tej choroby, konieczne jest wykonanie pogłębionych badań. Antygen HBsAg obecny we krwi przyszłej matki  niezależnie od tego, co wykażą dalsze wyniki badań, powoduje że przyszła matka zostaje skierowana do poradni chorób zakaźnych.

Antygen HBsAg obecny w surowicy kobiety ciężarnej nie oznacza wskazania do wykonania cesarskiego cięcia. Oznacza natomiast, że personel szpitala koniecznie musi zostać poinformowany o nosicielstwie i z niezwykłą ostrożnością wykonywać wszelkie zabiegi, które mogą skutkować zakażeniem WZW typu B. Tuż po porodzie noworodkowi podana zostanie immunoglobulina. Dodatni HbsAg nie jest natomiast przeciwwskazaniem do karmienia piersią.

Diagnostyka i profilaktyka – WZW typu B

Diagnostyka WZW typu B opiera się przede wszystkim na badaniach serologicznych, które polegają na oznaczaniu
w surowicy krwi antygenów HBsAg, HBeAg oraz przeciwciał anty-HBc, anty-HBs i anty-HBe w klasach IgM
i IgG oraz wykrywaniu we krwi materiału genetycznego wirusa DNA HBV. Jako pierwszy w procesie zakażenia pojawia się antygen HBsAg, następnie –  HBeAg oraz DNA HBV. Obecność tych dwóch ostatnich markerów mówi
o dużym poziomie zakaźności. Antygen HBs oraz HBe po pewnym czasie zanikają z surowicy, natomiast gdy są obecne we krwi powyżej sześciu miesięcy świadczy to niestety o przejściu zakażenia w stan przewlekły. Spośród przeciwciał jako pierwsze  pojawiają się anty-HBc w klasie IgM. Po pewnym czasie one zanikają, zaś na ich miejsce pojawiają się przeciwciała anty-HBc w klasie IgG, które są obecne w surowicy krwi przez lata.

Po tym, jak zniknie antygen HBe, pojawiają się z kolei przeciwciała anty-HBe, które również ulegają zanikowi po antygen hbsagpewnym czasie. Przeciwciała anty-HBs pojawiają się po 4 – 6 miesiącach od zakażenia, ale podobnie jak, wspomniane wcześniej, anty-HBc IgG utrzymują się w surowicy przez długie lata. Różne kombinacje poszczególnych markerów wskazują na różne stadia choroby. Bardzo ważny jest fakt, że jeśli we krwi wykryty zostaje antygen HBsAg to mamy do czynienia z:

  • ostrym WZW typu B,
  • przewlekłym WZW typu B lub
  • przewlekłym nosicielstwem.

Wykrycie tego antygenu u kobiety ciężarnej jest jednoznacznym wskazaniem do zastosowania u noworodka, tuż po porodzie, oprócz standardowej szczepionki przeciw WZW typu B, także immunoglobuliny (HBIG), która zawiera wysokie stężenia przeciwciał anty-HBs i anty-HBc. Będzie to swego rodzaju dodatkowa ochrona bobasa przed zakażeniem WZW.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany