Dla miłośników analogowego brzmienia każda okazja do znalezienia brakującej w kolekcji „perełki” jest na wagę złota. I dla amatorów i dla koneserów przygotowano więc niezwykłe wydarzenie, które miało miejsce w Atrium Felicity (al. Witosa, Lublin). Największa w regionie giełda winyli miała miejsce w tejże galerii, dnia 29 listopada 2015 roku. Jacy wystawcy pojawili się na giełdzie? Jaka muzyka dominowała wśród kupujących? Te i inne informacje znajdziesz w poniższej relacji!

giełda winyli 20

Sama giełda miała rozpocząć się punktualnie o 12:00, ale spore zainteresowanie sprawiło, że cały event rozpoczął się de facto nieco wcześniej. Punkt, w którym rozstawili się sprzedający znajdował się tuż obok sklepu Saturn, który również brał udział w giełdzie, oferując pokaźną ilość nowych winyli i kilka modeli gramofonów.

Wystawcy, jak na każdej innej giełdzie, prezentowali dosyć zróżnicowany asortyment – zarówno pod względem gatunków muzycznych, jak i stanu oferowanych płyt. Wśród nowych wydań płyt analogowych, można było znaleźć płyty, które z pewnością nie wydawałyby przyjemnego dźwięku, obracając się na talerzu gramofonu. Niezależnie od stanu płyt, największym powodzeniem cieszyły się te z gatunku rock oraz pop. Cieszy (szczególnie mnie) obecność dosyć pokaźnej reprezentacji płyt rapowych, które na giełdach występują, w dalszym ciągu, w znikomej ilości.

Wśród wystawców były takie sklepy z winylami, jak m.in. Vintage Soundglasses czy Muzyka Miasta, który to sklep specjalizuje się w sprzedaży wspomnianych płyt rapowych (w wielu przypadkach są to egzemplarze ciężko dostępne). Kilkaset pozycji (w gatunkach takich jak m.in. rock, pop, jazz, funk, hip-hop, muzyka elektroniczna)  przywieźli ze sobą przedstawiciele warszawskiego sklepu Płyty Gramofonowe. Ekipa NEARMINT oraz Winylowni miała ze sobą równie pokaźny asortyment.

Giełda winyli w Lublinie skupiła w jednym miejscu zarówno amatorów, którzy wstąpili na nią, idąc na inne zakupy, jak i profesjonalistów i melomanów, którzy byli w stanie, np. doradzić jaka igła czy wkładka jest najlepsza do danego gramofonu.

Giełda winyli to jednak nie tylko miejsce wymiany informacji o poszczególnych wydaniach czy zwykłych relacji kupujący – sprzedający. To również miejsce, w którym można posłuchać dobrej muzyki w wykonaniu „żywego” zespołu. Około godziny 16:00 rozpoczął się mini-koncert zespołu FSC Hot Rod, który tworzą:

  • Jurek „Szela” Stankiewicz (wokal, harp),
  • Adam Drath (gitara),
  • Zbyszek ZBIGNIEW Kowalczyk (gitara),
  • Tomek Deutryk (perkusja),
  • Hanna Bak (bas).

Poniżej możecie zobaczyć krótki zapis z tego akustycznego występu:

Dla mnie ta lubelska giełda winyli była świetną muzyczną przygodą, którą chciałbym powtarzać częściej. Mam tylko nadzieję, że to ogromne zainteresowanie giełdą skłoni organizatorów do częstszej organizacji tego typu wydarzeń w naszym lubelskim regionie 🙂

2 komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany