Sprzedaż ratalna jest coraz popularniejszą formą zakupów, która zgodnie z artykułem 583 kodeksu cywilnego może obejmować zarówno przedsiębiorstwa, jak i osoby fizyczne. Umożliwia zakup produktu, na który w danej chwili nie mamy gotówki, a jest nam niezbędny. Zaletą dokonywania zakupów na raty jest także budowanie historii kredytowej klienta.

Jak wygląda sprzedaż ratalna

Pierwsza strona sprzedaje rzecz ruchomą płatną w ratach drugiej stronie. Coraz więcej sklepów odchodzi od minimalnego wynagrodzenia, które było warunkiem otrzymania pożyczki – klientów określano trzema kategoriami: A+ (osoby, których dochód miesięczny nie przekracza 2000 złotych netto), A (osoby, których dochód miesięczny nie przekracza 1500 złotych netto), B (osoby, których dochód miesięczny nie przekracza 1000 złotych netto). Dziś najczęściej nawet przy zarobkach nieprzekraczających 500 złotych netto można kupić produkt na raty – wszystko zależy od konkretnego sklepu.

Zalety zakupów na raty

Zakupy na raty mają wiele zalet, przede wszystkim umożliwiają zakup produktu, który jest nam w danej chwili niezbędny, ale nie mamy wystarczających funduszy, by zapłacić za niego gotówką. Niektóre sklepy – zarówno stacjonarne, jak i internetowe, proponują podzielenie płatności na raty zeroprocentowe, które są najlepszą formą sprzedaży ratalnej. Takim rodzajem płatnością są np. raty Payu. Kolejną korzyścią z płatności ratalnej jest możliwość ulokowania własnych funduszy na lokacie – to propozycja dla osób, które mają gotówkę, ale mimo tego wybierają płatności ratalne. Płatność ratalna jest szybka, wygodna i wszystkie formalności można załatwić przez internet. Pozwala na budowanie własnej zdolności kredytowej. Udowodnienie w Biurze Informacji Kredytowej, że jest się rzetelnym klientem może ułatwić procedurę wzięcia większego kredytu.

Minusy zakupów na raty

Zakupy na raty niosą ze sobą ryzyko niewywiązania się z umowy – kredytu ratalnego, np. na skutek utraty pracy lub niespodziewanych wydatków. Warto w związku z tym zwrócić uwagę na takie elementy, jak maksymalny okres spłaty oraz możliwość spłacania rat malejących.

To, czy dana osoba otrzyma możliwość wzięcia kredytu ratalnego zależy przede wszystkim od historii kredytowej klienta dostępnej w Biurze Informacji Kredytowej.
Warto zainteresować się sprzedażą ratalną, ponieważ niesie ona ze sobą wiele korzyści, nawet w przypadku osób, które mogłyby zapłacić za zakupy gotówką.

2 komentarze

 1. Jakub

  Co jak co ale kupowanie na raty to dla mnie strata czasu i wlasnych pieniedzy. Dajmy na to zakup laptopa na raty. Nie dosc że ma krótką żywotność to zanim splacisz raty laptop będzie juz do wyrzcenia. Jesli chodzi o większy sprzęt, typu lodówka, raty często są rozkładane na 3 albo i więcej lat. To jest w sumie ok ale gdyby jeszcze nie wciskali przy okazji beznadzijnych ubezpieczen to byłoby super. Takie moje zdanie

  Odpowiedz
  • Artur
   Artur

   Jakub, trzeba mieć na uwadze, że raty to przede wszystkim dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na większy jednorazowy wydatek. Co do żywotności sprzętu, to producenci skracają ją jak mogą, niezależnie od tego, czy jest on sprzedawany na raty czy nie – tu liczy się okres gwarancji. A kwestie ubezpieczeń pozostawię bez komentarza… 🙂

   Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany