Jasne jest jedno – pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Czy to na pierwszej randce czy
w pierwszym bezpośrednim kontakcie z potencjalnym pracodawcą, liczą się takie elementy jak m.in.: gestykulacja czy mimika. Ale to nie wszystko! Aby wypaść jak najlepiej warto zadbać również o swoją profesjonalną stylizację. Jak więc dobrać ubiór na rozmowę kwalifikacyjną, aby pozostawić po sobie nienaganne wrażenie?

Jest kilka prawd ogólnych, które stosowane są przy komponowaniu oficjalnego ubioru, np. unikanie pstrokatych kolorów lub głębokiego dekoltu. To jednak nie wszystko! Jeżeli chcesz dobrze wypaść przed przyszłym pracodawcą zapraszamy do lektury poniższego artykułu!

Waiting for an interview

Jakie zasady stylistyczne powinna zastosować kobieta?

Zaczynając od kobiet warto zwrócić uwagę, że jeżeli elementem ubioru ma być spódnica, koniecznie są również rajstopy, o pełnym obuwiu nie wspominając. W okresie letnim może być to nieco uciążliwe, ale takie są zasady etykiety. Sprawa oczywista – wszelkiego rodzaju sandały, klapki czy japonki odpadają!

Kobiecy makijaż powinien być subtelny, delikatny. Wyzywająca, czerwona pomadka nie jest więc tu najlepszym rozwiązaniem. Biżuteria powinna być dobrana w stylizacji klasycznej, bez zbędnej ekstrawagancji. To samo tyczy się kolczyków – małe, delikatne kolczyki świetnie dopełniają profesjonalny wizerunek.

Zapomnij o krótkiej spódniczce czy spodenkach – spódnica powinna sięgać minimum do kolan! Według specjalistów najlepsza kolorystyka na rozmowę kwalifikacyjną to odcienie szarości, koloru granatowego lub czerni.

Zasady ubioru męskiego

Męski ubiór na rozmowę kwalifikacyjną powinien natomiast spełniać poniższe kryteria:

  • męskie obuwie nie powinno mieć sportowego kroju ani odkrytych palców (np. w sandałach),
  • w zewnętrznej kieszeni marynarki nie umieszczaj jakichkolwiek przedmiotów (np. długopisu),
  • zadbaj o czyste buty,
  • unikaj zakładania koszuli z krótkim rękawem pod marynarkę,
  • jedyna dopuszczalna biżuteria to: spinki, zegarek i obrączka,
  • pozycja stojąca – guziki marynarki zapięte, gdy siedzisz, guziki należy rozpiąć,
  • nie rozpinaj koszuli pod szyją,
  • nie luzuj krawatu,
  • najbardziej pożądana kolorystyka to odcienie granatowego i szarości.

Zasady zasadami, ale jak zwykle, do danej kwestii, należy podchodzić zdroworozsądkowo – jeżeli startujesz na stanowisko w firmie tradycyjnej (np. bank) warto ubrać się nieco bardziej klasycznie. Jeżeli rozmowa kwalifikacyjna dotyczy pracy w firmie o nowoczesnym charakterze (np. dom mody, agencja interaktywna), warto dodać do swej kreacji jakieś elementy wyróżniające Cię z tłumu innych kandydatów – oczywiście w granicach zdrowego rozsądku.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany