Uprawianie sportów zimowych może stanowić nie lada wyzwanie dla naszej skóry. Słońce, silny wiatr, ujemne temperatury oraz opady śniegu sprzyjają jej podrażnieniom i mogą skutkować nawet poparzeniami bądź odmrożeniami.

Dlatego niezwykle istotną kwestią jest odpowiednie zabezpieczenie skóry przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych podczas wszelkich zimowych aktywności, niezależnie od tego czy organizujemy całodniowy wypad na stok czy jest to jedynie krótki spacer rekreacyjny.

Specjalistyczne ubrania

Ochrona skóry podczas zimowych szaleństw powinna uwzględniać przede wszystkim odpowiednią odzież. W tym wypadku istotną rolę odgrywa specjalistyczne obuwie, skarpety oraz rękawice, które ochronią najbardziej narażone na odmrożenia części ciała. Termoaktywne ubrania zabezpieczą nas przed negatywnymi skutkami długotrwałej ekspozycji na mróz, zapewniając jednocześnie ochronę przed potem i wilgocią. Dzięki temu nasza skóra pozostanie czysta i świeża.

Uprawiając zimowe sporty należy być zawsze gotowym na wahania temperatur. Warto więc ubierać się na tak zwaną cebulkę, dzięki czemu zmiana warunków otoczenia nie przyniesie negatywnych konsekwencji dla naszego organizmu i stanu naszej skóry.

Należy również pamiętać o tym, aby nie zakrywać ust, nosa i twarzy szalikiem, gdyż skraplająca się pod tkaniną, wydychana przez nas para wodna, zamarza na skórze, co może doprowadzić do odmrożeń. W tym wypadku warto udać się do sklepu sportowego, gdzie zakupić można specjalne maski dla narciarzy.

Pomocne kremy

Kluczowym aspektem ochrony skóry podczas uprawiania sportów zimowych jest stosowanie odpowiednich kremów nawilżających z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Odbijanie promieni padających na śnieg i lód w znaczący sposób zwiększa dawkę promieniowania UV, na jakie zostaje narażona cera.

Gruba warstwa tłustego kremu ochronnego jest zatem elementem obowiązkowym dla wszystkich miłośników sportów zimowych, niezależnie od rodzaju cery, jaki posiadamy. W składzie preparatu powinny znaleźć się takie składniki jak gliceryna, mocznik, kwasy tłuszczowe, masło karite, wosk pszczeli oraz euceryna, które można znaleźć w składzie np. https://www.apo-discounter.pl/marki-kosmetykow-la-roche-posay-c-768_336.html

Sięgnąć można również po specjalistyczne kremy dla narciarzy, które stanowią silna ochronę przed niskimi temperaturami, wiatrem oraz śniegiem. Zawierają naturalne oleje roślinne i są pozbawione substancji konserwujących, sztucznych barwników oraz zapachów. Posiadają również filtr UVA/UVB. Warto nimi posmarować nie tylko cerę, ale również ręce czy też uszy, które także są narażone na odmrożenia, zwłaszcza, że chroniąca je czapka często zsuwa się z nich w trakcie intensywnej aktywności fizycznej.

Domowa pielęgnacja

Należy jednak pamiętać, że wszelkie kremy ochronne stanowią obciążenie dla skóry, dlatego natychmiast po powrocie do domu trzeba zmyć krem mleczkiem lub żelem. W ten sposób pozwolimy naszej skórze oddychać.

Kiedy po usunięciu kremu zauważymy, że skóra jest zaczerwieniona oraz szczypie, należy przetrzeć ją wyciągiem z róży damasceńskiej oraz posmarować cerę kremem nawilżającym, w skład którego wchodzi alantoina lub panthenol. Substancje te posiadają właściwości łagodzące, dzięki czemu skóra odzyska ona równowagę.

2 komentarze

  1. Jakub

    Szczerze mogę ze swojej strony polecić pewien produkt z apteki. Odkryłem go przypadkiem. Pani farmaceutka poleciła mi go dla mojego synka. Okazało się, że świetnie nadaje się również do rąk i twarzy dorosłej osoby. A przy okazji ma świetny skład. Polecam ALANTAN, szczególnie na obecne mrozy.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany