O tym, że regularna aktywność fizyczna jest niezbędnym elementem zdrowego trybu życia nie trzeba już chyba nikogo przekonywać (przekonywanie nieprzekonanych zostawiamy specjalistom!). W ostatnich latach naszą codzienną porcję ruchu coraz częściej wspierają nowe technologie. Bez względu na to jaki rodzaj sportu uprawiamy: bieganie, pływanie, fitness czy siłownia – aplikacje na smartfony (i nie tylko!) informują, kontrolują, motywują, monitorują… Warto się do nich przekonać!

Poznaj Endomondo

endomondo-screen-e1430729137428To najpopularniejsza aplikacja sportowa na urządzenia mobilne, która umożliwia m.in. planowanie i monitorowanie swoich treningów, zapisywanie wyników i porównywanie własnych osiągnięć z osiągnięciami znajomych również z nich korzystających. Ogromną zaletą aplikacji jest fakt, że w swojej darmowej wersji posiada naprawdę sporo funkcji. Co można robić z Endomondo? Na początek – wybieramy rodzaj uprawianego sportu. Następnie możemy zaplanować czas treningu, a w wypadku biegania lub jazdy na rowerze – również trasę (aplikacja współpracuje m.in. z GPS, zegarkiem lub rowerowym czujnikiem prędkości). Wszystkie treningi oraz osiągnięte wyniki będą zachowywane w historii aplikacji – w dowolnej chwili można do nich wrócić lub podzielić się nimi ze znajomymi np. za pośrednictwem mediów społecznościowych. Kolejną rzeczą, którą możemy monitorować i rejestrować są parametry naszego organizmu: osiągana prędkość, ale również tętno i ilość spalonych kalorii. Jeżeli zechcemy, Endomondo może z nami również… „porozmawiać”, a konkretnie – poinformować o etapie treningu (ile minut lub kilometrów za nami i przed nami) i zmotywować do dalszego wysiłku.

 

Trener personalny w smartfonie

jefitJeżeli potrzebujemy profesjonalnych podpowiedzi dotyczących konkretnych ćwiczeń i całych treningów – istnieje szereg aplikacji, które po prostu pokażą co i jak. Workout Trainer zawiera setki ćwiczeń prezentowanych przez trenerów. Oprócz wyczerpującej instrukcji dotyczącej konkretnego zadania, trenerzy zmotywują i zachęcą do walki o szczupłą sylwetkę, lepsze osiągi, czy większą precyzję – wszystko zależy od wybranego przez nas zestawu ćwiczeń oraz celu. JEFIT Workout Exercise Trainer to z kolei zbiór przeszło tysiąca ćwiczeń z instrukcjami opisowymi i animacją. Dzięki tej aplikacji będziemy mogli również stworzyć własny plan treningowy, a następnie monitorować postępy, przeglądać statystyki i wymieniać się doświadczeniami w społeczności użytkowników JEFIT. Jeżeli marzymy o idealnym brzuchu – wypróbujmy aerobiczną szóstkę Weidera, czyli A6W. Ta aplikacja to ustalony z góry program treningowy na każdy dzień – nie przegapisz żadnego zestawu ćwiczeń! Istnieje analogiczna aplikacja poświęcona rzeźbieniu mięśni pośladków. Jeżeli nie możesz znaleźć w swoim planie dnia godziny lub dwóch na wyjście do klubu fitness – wypróbuj 7-minutowe ćwiczenia. High Intensity Circuit Training to intensywny trening kondycyjny, który polega na wykonaniu 12 ćwiczeń w ciągu 7 minut (każde zadanie trwa 30 sekund z zachowaniem 10-sekundowych przerw między nimi) – wykonywany regularnie efektownie i bezpiecznie poprawia naszą sprawność i wydolność.

Dieta pod kontrolą

Regularna i odpowiednio dobrana aktywność fizyczna może zdziałać wiele, zwłaszcza jeśli poprzemy ją odpowiednią dietą. Szczególną uwagę na ilość i jakość spożywanego pokarmu powinny zwrócić uwagę przede wszystkim osoby chcące zrzucić nadprogramowe kilogramy – odpowiedzialny plan żywieniowy to połowa sukcesu. Tutaj również z pomocą przychodzą nam aplikacje. MyFitnessPal to program liczący kalorie, w którego bazie znajduje się ponad 3 miliony produktów spożywczych. Dzięki paru kliknięciom poznamy skład danego produktu, jego kaloryczność oraz zawartość: tłuszczu, białka, węglowodanów i błonnika. Aplikacja umożliwia nam również notowanie i kontrolowanie postępów w walce z nadwagą. MapMyRide (obecnie dostępny wyłącznie w języku angielskim) to program przede wszystkim dla osób uprawiających biegi (również te na bieżni!), ale oprócz standardowych narzędzi – posiada również moduł diety, który oblicza dzienny bilans energetyczny (rejestrujemy ilość i jakość zjedzonych przez nas posiłków, a aplikacja zlicza kalorie dostarczone z jedzeniem oraz te spalone podczas treningu).

Do dbania o kondycję fizyczną, zarówno przy pomocy tradycyjnych jak i nowoczesnych metod, zachęca CityFit – sieć siłowni i klubów fitness.

 

endomondo

Jedna odpowiedź

  1. Basia

    W lecie biegałam z Endomondo, w zimie biegam na bieżni na siłowni CityFit. Ten artykuł pasuje do mnie jak ulał 🙂 Pozdrawiam wszystkich biegających.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany