Często pomimo początkowych chęci rezygnujemy z rzucenia palenia, ponieważ boimy się nadprogramowych kilogramów. Czy tycie po rzuceniu palenia jest nieuniknione? Dlaczego tak się dzieje?

Palenie tytoniu jest niezwykle częstym nałogiem, mimo że niekorzystnie wpływa na stan zdrowia zarówno osób palących czynnie, jak i biernie. Można powiedzieć, że palacze świadomie narażają siebie i osoby ze swojego otoczenia na różnego rodzaju choroby, takie jak nowotwory czy zapalenie płuc. Większość osób palących niejednokrotnie próbowało rzucić palenie, często z marnym skutkiem. Niektórym jednak się udało, lecz nierzadko wiązało się to ze sporym wzrostem wagi. Dlaczego zatem tyjemy po rzuceniu palenia? Czy jest to nieuniknione?papierosy

Palenie tytoniu wykazuje działanie, które przyspiesza przemianę materii. Odrzucenie papierosów natomiast, spowalnia metabolizm przez co faktycznie można nieco przybrać na wadze. Ponadto po rzuceniu tego nałogu widoczna jest wyraźna poprawa w odczuwaniu smaku i zapachu, dzięki czemu niewątpliwie ma się wzmożony apetyt, co również może sprzyjać przybywaniu nadprogramowych kilogramów. Krótko mówiąc: palenie tytoniu zmniejsza łaknienie oraz pobudza metabolizm do pracy.

Osoby, które rzuciły palenie często mylą głód nikotynowy z normalnym uczuciem głodu, przez co spożywają dziennie więcej pokarmu niż dotychczas.

Czy można zatem rzucić palenie i nie przytyć? Oczywiście!

  • Ustal stałe godziny posiłków.
  • Postaraj się, aby Twoja dieta była bogata w owoce i warzywa oraz zdrowe tłuszcze.
  • Unikaj słodyczy i fast-foodów.
  • Zmień swój tryb życia na bardziej aktywny – pomoże Ci to utrzymać formę lub w razie potrzeby, spalić zbędne kilogramy, a ponadto ruch zmniejsza łaknienie.

Stosując się do tych zasad, nie przytyjesz.

Hamowanie apetytu, przyspieszanie przemiany materii – z pozoru wygląda to tak, że palenie tytoniu korzystnie wpływa na nasz organizm. Otóż nie. Najlepsze co możesz zrobić dla siebie i swoich bliskich to rzucenie palenia, bo ten nałóg często zabiera zdrowie, a nawet życie.

Więcej informacji w poniższym filmiku:

2 komentarze

  1. Lolek

    Ja papierosy zastąpiłem cukierkami, a później cukierki zamieniłem na siłownię 🙂 polecam to ostatnie rozwiązanie!

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany