Zdarza się, że nie zawsze możemy z dzieckiem spędzić dłuższą chwilę na dworze, a taka forma spędzania wolnego czasu dla dziecka jest jedną z jego ulubionych. Powody są różne: deszcz, choroba, silny wiatr czy po prostu późna pora. Jak zatem, mając nawet niewiele czasu, możesz kreatywnie spędzić go ze swoim dzieckiem? 

Odpowiadając na powyższe pytanie – wystarczy odrobina wyobraźni i dobrych chęci. Oto kilka pomysłów. Być może zainspirują Cię one do stworzenia własnych zabaw.

zabawa z dzieckiem

Zabawa w kurs tańca

Włącz ulubioną muzykę dziecka (lub spróbuj znaleźć taką, której jeszcze nie słyszało) i stwórzcie wspólny układ taneczny. Kilka kroków Ty, kilka kroków Twoja Pociecha.

Zabawy piłeczkami

Kup dziecku kilka piłeczek (najlepiej we wszystkich kolorach tęczy i w różnych rozmiarach). Wymyśl zabawę np.
„W świnkę”. Potrzebujesz do tego  3-4 kulki np. czerwone i 3-4 kulki białe i oczywiście większa kulka tzw. Świnka. Uporządkujcie pokój tak, aby na ziemi nie leżały żadne przedmioty. Zajmujesz z dzieckiem miejsca pod ścianą (wyznaczacie oczywiście linię). Jedno z Was rzuca największą kulką przed siebie mniej więcej na środek pokoju. zabawa z dzieckiemNastępnie każdy po kolei rzuca jedną ze swoich piłek tak, aby znalazła się ona jak najbliżej Świnki. Wygrywa ta osoba, której piłeczka będzie najbliżej Świnki – w tym celu pomocny może być centymetr krawiecki, miarka. Zabawę można śmiało rozbudować do kilku osób – gdy masz gromadkę dzieci. Na pewno będzie wesoło!

Ugotujcie/upieczcie coś wspólnie

To, że robienie babeczek to najfantastyczniejsza zabawa, na pewno nie trzeba nikogo przekonywać. Spróbuj również zachęcić swoje dziecko do gotowania. Maluch może przecież obierać i kroić warzywa, mieszać zupkę, czy próbować czy zupka jest dość słona. Wiadomo, że takie wspólnie „pichcenie” zajmie nam zdecydowanie więcej czasu niż byśmy zrobili to sami, ale z pewnością Twoja cierpliwość zaowocuje w przyszłości.

Sport to zdrowie

Kto powiedział, że sport można uprawiać głównie na świeżym powietrzu? Zgadza się, jest to zdrowe, ale nie zawsze możliwe. Taniec, ping-pong, skakanie na skakance czy gra w gumę, to też sport. Jeśli wolicie coś bardziej zaawansowanego to możecie wypróbować gimnastykę: fikołki, pozycje z podnoszeniem się nawzajem (np. na leżąco), gwiazda. Dobrym pomysłem będzie też powieszenie dla dzieci drążka
w drzwiach.

Każdy z tych pomysłów (i tych które sam wymyślisz) na pewno podudzi wyobraźnię Twojego Dziecka, nauczy precyzji, cierpliwości, zainteresuje, być może wykreuje jakąś pasję/hobby.

2 komentarze

  1. Jakub

    Fajnie mieś dzieci, sam ich nie mam, ale z chęcią „wypożyczyłbym” takiego Szkraba na kilka dni. Własne dzieci to już inna bajka, obowiązki i te sprawy – to nie dla mnie. Zresztą, do tanga trzeba dwojga, jak to mówią.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany