Kilka dni konferencji i prezentacji dotyczących najnowszych trendów technologicznych i przyszłości tejże gałęzi gospodarki już za nami. Targi Consumer Electronics Show (CES) 2016, które odbywały się w Las Vegas pozwoliły zwiedzającym zapoznać się z najnowszymi gadżetami, samochodami, tabletami czy dronami. Co ciekawego działo się na CES 2016? Zapraszam do lektury! 

CES to największe na świecie targi, na których producenci pokazują swe osiągnięcia w zakresie nowych technologii. Tradycją jest też fakt, że corocznie odbywają się one w Las Vegas. Przykładowe technologie czy produkty zaprezentowane podczas kolejnych edycji CES przedstawiono poniżej (źródło: Wikipedia):

 • 1970: magnetowidces 2016
 • 1981: odtwarzacz płyt CD
 • 1982: Commodore 64
 • 1985: Nintendo Entertainment System
 • 1996: DVD
 • 1998: HDTV
 • 2004: Blu-ray Disc
 • 2010: Parrot AR.Drone
 • 2012: MakerBot Replicator 3D

CES 2016 – najciekawsze wydarzenia

Dla mnie, jako miłośnika analogowego brzmienia, najważniejszym wydarzeniem tegorocznych targów CES była informacja o produkcji gramofonu Sony PS-HX500. Potwierdza to jednoznacznie, że odtwarzacze analogowe wracają do łask, o czym świadczy również wznowienie produkcji legendarnego Technicsa.

1. Vivo 5 oraz Vivo XL

Dwa smartfony (dodać trzeba, że stosunkowo tanie smartfony) marki BLU narobiły sporo hałasu na targach CES 2016, a to wszystko za sprawą bardzo dobrych parametrów technicznych połączonych z, wspomnianą już, atrakcyjną ces 2016ceną – Vivo XL ma kosztować jedynie 149 dolarów (ok. 600 zł), zaś mocniejszy krewny, czyli Vivo 5 będzie
wydatkiem rzędu 199 dolarów (ok 800 zł). Nieźle, nie?

Cenę już znamy, czas więc na parametry. Vivo 5 to system zamknięty w metalowej obudowie (w wersji kolorystycznej: białe srebro oraz złoto). Vivo XL będzie dostępny zaś w czterech odmianach:

 • różowo-złotej,
 • płynnym złocie,
 • chromowanym srebrze oraz
 • „nocnym niebieskim”.

Vivo 5 posiada 3GB pamięci RAM, a także dysk
o pojemności 32GB. Dla porównania – Vivo XL – 2GB pamięcie RAM oraz 16GB pojemności dysku. W obu modelach znajdziemy ośmiordzeniowy procesor Mediatek 64-bit MT6753 (taktowanie jednego rdzenia to 1,3 GHz) oraz 5,5-calowym ekranem. Oba smartfony będą pracowały na Androidzie, docelowo w wersji Marshmallow.

2. Oficjalne potwierdzenie – Netflix w Polsce

Podczas targów CES 2016 mieliśmy okazję zapoznać się z oficjalnym ogłoszeniem, dotyczącym dostępności platformy Netflix na polskim rynku. Dzięki Netflix mamy możliwość oglądania setek filmów i seriali w atrakcyjnym abonamencie, co stanowi poważną alternatywę dla rynku telewizyjnego, z którym mamy do czynienia na ten moment.

ces 2016

3. Elektryczne auto FFZERO1

Elektryczne auto wyprodukowane przez firmę Faraday Future może budzić sporo skojarzeń wizualnych ze słynnym Batmobilem, którego używał Człowiek – Nietoperz w walce z przestępczością panoszącą się w Gotham City.

Koncepcyjny supersamochód obdarzony jest mocą rzędu 1000 KM, która generowana jest przez cztery silniki elektryczne. FFZERO1 rozpędza się maksymalnie do 320 km/h. Niestety, data pojawienia się pierwszego egzemplarza nie jest jeszcze znana.

ces 2016

4. Pierwszy dron załogowy – Ehang 184

Dron zdolny transportować ludzi to produkt chińskiej firmy Ehang. Cena ma oscylować w granicach 200 – 300 tys. dol.

Długość oraz szerokość maszyny nie przekracza 4 m, wysokość to niecałe 1,5 m. Średnia prędkość maszyny wynosi 100 km/h, przy maksymalnej wysokości 500 m i zasięgu do 3,5 kilometra. Ładowność drona to 100 kg. Co do sterowania, jest ono możliwe przy pomocy tabletu Microsoft Surface. Co ważne – podróż można zaplanować wcześniej. W tej sytuacji sterowanie ogranicza się do kliknięcia dwóch przycisków: START i STOP.

ces 2016

 

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany