Spośród różnych schorzeń natury dermatologicznej jednym z najpopularniejszych jest grzybica skórna, zwłaszcza grzybica stóp. Okazuje się, że można się nią bardzo łatwo zarazić, natomiast o wiele trudniej ją wyleczyć, szczególnie, gdy rozwinie się na dobre. Jak więc rozpoznać pierwsze objawy grzybicy skórnej? Jak ją leczyć? I co robić, aby uniknąć zarażenia chorobą?

Grzybica skórna – objawy i odmiany

Na początku ustalmy, czym w ogóle jest grzybica. Otóż jest to choroba zakaźna, którą wywołują grzyby, na przykład Trichophyton rubum. Jeśli chodzi o grzybicę stóp, to atakuje ona głównie jej obszary narażone na wilgoć, tak jak przestrzenie między palcami i objawia się swędzeniem, łuszczeniem oraz zaczerwienieniem skóry w tych miejscach. Niemniej mogą się one różnić w zależności od etapu nasilenia infekcji. Grzybicę stóp można podzielić na kilka rodzajów:

– grzybica międzypalcowa – to najczęstsza odmiana grzybicy skórnej, pojawia się najczęściej między czwartym, a piątym palcem u stopy. W tym miejscu naskórek ulega łuszczeniu i pękaniu. Objawy mogą zaostrzyć się, jeśli dojdzie do zakażenia bakteryjnego.

– grzybica mokasynowa, inaczej złuszczająca – początkowo stopy lekko bolą, a skóra na podeszwach i w ich dolnych częściach staje się grubsza i w końcu pęka. Jeśli w odpowiednim czasie nie zaczniemy jej leczyć, może zaatakować paznokcie, które również staną się łamliwe i zgrubiałe. Tę odmianę grzybicy należy leczyć osobno.

– grzybica potnicowa – w wypadku tej odmiany pierwszym objawem choroby są małe pęcherzyki wypełnione płynem i pojawiają się one najczęściej na podeszwach stóp pod skórą. Pęcherzyki mogą z czasem pojawić się na całych stopach, a nawet wywołać zakażenie bakteryjne.

Jak skutecznie leczyć i zapobiegać grzybicy?

piękne stopy

Nie ulega wątpliwości, że im szybciej rozpoznamy objawy grzybicy i podejmiemy działania, by ją wyleczyć, tym szybciej sobie z nią poradzimy. Leczenie grzybicy skórnej polega na stosowaniu kremów i maści przeciwgrzybicznych, na przykład stosować można krem Canespor z bifonazolem – substancją czynną, która działa przeciwgrzybicznie. Aplikacja takiego leku jest bardzo prosta i wygodna – ważne tylko, by robić to regularnie. Oczywiście istnieje sporo leków bez recepty, zwykle jednak mają one dość wąskie spektrum działania. Warto więc przed zakupem takiego leku dokładnie zapoznać się z jego składem oraz działaniem. Niemniej jednak leczenie nie przyniesie trwałego efektu bez odpowiedniej profilaktyki. Aby skutecznie wyleczyć grzybicę stóp i więcej się nią nie zarazić, trzeba dbać o to, by stopy zawsze były czyste i suche. Szczególnie po kąpieli lub basenie należy dokładnie wytrzeć stopy, szczególnie przestrzenie między palcami. Poza tym warto zainwestować w obuwie, które jest przewiewne, a także bawełniane skarpetki. Dobrze jest też wietrzyć obuwie przed ich ponownym założeniem. W miarę potrzeb i możliwości można je zmieniać w ciągu dnia. W miejscach publicznych typu pływalnie, sauna czy przebieralnie warto nosić gumowe klapki. Te proste sposoby skutecznie uchronią nas przed zarażeniem się grzybicą skórną

Jedna odpowiedź

  1. mona_1

    Wstyd przyznać, ale sama nabawiłam się tego paskudztwa na wakacjach 2 lata temu. Źle wspominam ten okres:( Chodziłam tylko od lekarza do lekarza i brałam coraz to nowsze specyfiki. Nic nie chciało pomóc. Do końca wakacji z głowy miałam też odsłanianie stóp, toteż męczyłam swoje biedne stopy w zakrytym obuwiu.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany