Zdrowe, równe i białe zęby dodają nam uroku, ale nie tylko. Osoby prezentujące szeroki i „biały” uśmiech postrzegane są jako energiczne, przebojowe, optymistycznie nastawione do świata, a nawet serdeczne i otwarte na innych (zapewne również z tego powodu, że nie mają kompleksów, uśmiechają się często i nie zakrywają dyskretnie ust podczas rozmowy). Zadbane zęby świadczą też o statusie materialnym. Jednak nie każdy, kto codziennie wytrwale je szczotkuje, może się pochwalić ich nienaganną bielą. W przypadku, kiedy przebarwienia są wyraźne, warto pomyśleć o wybielaniu zębów.

Co wpływa na kolor zębów?

Dbacie o zęby, ale ich kolor wciąż pozostawia wiele do życzenia? Naturalna barwa zębów, nawet najbardziej zdrowych, to cecha bardzo indywidualna i wcale nie musi być biała. Zależy ona przede wszystkim od stopnia przezierności szkliwa, od jego mineralizacji, a także od koloru zębiny, która prześwieca przez szkliwo. Wraz z wiekiem szkliwo coraz bardziej się ściera, na zębach osadza się kamień i tworzą się przebarwienia, które zmieniają ich kolor. Na powstawanie przebarwień wpływ ma wiele różnych czynników: uwarunkowania genetyczne, przyjmowanie niektórych leków, między innymi antybiotyków, nadmiar fluoru, picie kawy, czarnej herbaty, wina, a także palenie tytoniu.

Czy domowe sposoby są skuteczne?

Niektóre produkty spożywcze mają wybielające właściwości. O ile jedzenie truskawek, pomarańczy czy picie soku z cytryny jest zdrowe i bezpieczne, choć niekoniecznie musi dać olśniewające rezultaty, o tyle wybielanie zębów sodą oczyszczoną, solą, czy nawet węglem lub popiołem drzewnym jest już metodą dość kontrowersyjną, choć wciąż często stosowaną. Ścierając osady można jednocześnie osłabić i uszkodzić szkliwo, które stanie się bardziej podatne na próchnicę. Znacznie lepsze efekty osiągniecie stosując regularnie wybielające pasty do zębów i płyny do płukania jamy ustnej. Dobrej jakości pasta skutecznie usunie nawet stare przebarwienia, będzie zapobiegała powstawaniu nowych osadów i rozjaśni optycznie zęby o kilka odcieni.

Na czym polega profesjonalne wybielanie?

Profesjonalne metody wybielania zębów zapewnią efekt na dłuższy czas, nawet na kilka lat. Warto pamiętać, że zęby i dziąsła przed zabiegiem powinny być zdrowe, wszystkie ubytki zaleczone, a kamień usunięty. Jeśli zależy wam na natychmiastowych rezultatach, najlepiej będzie, jeśli zdecydujecie się na wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym. Jest to metoda bardzo skuteczna, polegająca na zastosowaniu specjalnych preparatów aktywowanych światłem lub laserem. Koszt wizyty może wynieść od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Tańszą opcją, choć równie skuteczną, jest wybielanie zębów przy pomocy specjalnej nakładki. Taką nakładkę przygotowuje dentysta po wcześniejszym pobraniu odcisków zębów. Bardzo ważne jest, aby była ona dobrze dopasowana, dzięki czemu unikniecie podrażnienia dziąseł. Należy ją nosić przez około kilkanaście dni, według wskazówek lekarza. Wybielone w ten sposób bielsze zęby na długo zachowają biały kolor i nawet pomimo tworzenia się nowych osadów, będą zdecydowanie jaśniejsze niż wcześniej.

wybielanie zębów colgate

Jedna odpowiedź

  1. ona_ona

    Wybielanie w gabinecie nie dosyć że sporo kosztuje to też może doprowadzić do długotrwałej nadwrażliwości oraz osłabić nasze szkliwo. Ja jestem zadowolona z efektu jakiego uzyskałam dzięki metodzie Martuni. Metoda bezpieczna i tania

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany