Twoje dziecko uparło się, że chce zwierzaka. W sumie jest już na tyle duże, że powinno poradzić sobie z większością obowiązków wokół swojego małego przyjaciela. Czemu więc masz mu odmawiać?

Nawet jeśli nie macie warunków do tego, by posiadać kota czy psa, a chomik nie jest zwierzęciem do którego można się przytulić, powinnaś pomyśleć o jakimś innym małym ssaku, który mógłby spełnić marzenie Twojej pociechy. I wbrew pozorom daleko nie będziesz musiała szukać. W materiale podpowiadamy, na jakie zwierzątka warto zwrócić uwagę i jakich warunków potrzebują do życia w mieszkaniu.

Małe ssaki, czyli co?

Chociaż takie zwierzaczki jak chomiki, szczury i myszki można zaliczyć również do tej kategorii, częściej jednak określane są one gryzoniami. Pomyślmy zatem o tych nieco większych ssakach. Mowa tu między innymi o królikach czy fretkach, które coraz częściej spotykane są w wielu domach. Dlaczego? To bardzo inteligentne zwierzątka, które podobnie jak psa czy kota można obdarzyć ogromną miłością i otoczyć opieką, która jednak nie wymaga aż takiego zaangażowania jak w przypadku najpopularniejszych milusińskich. Mimo tego, właśnie przy nich Twoje dziecko nauczy się odpowiedzialności, empatii i miłości, której nie odwzajemnią mu rybki czy papużki. Może więc warto przemyśleć taką ewentualność na małego przyjaciela dla Twojej pociechy?

Jakie wyposażenie klatki?

Wydaje Ci się, że królik czy fretka to zwierzęta, których utrzymanie będzie dużo kosztowało? Oczywiście, jeśli liczyłaś na to, że zamkniesz się w kwocie 20 złotych na miesiąc musimy Cię rozczarować – zwierzątko to zawsze wydatek. Niemniej jednak może się on okazać znacznie mniejszy niż teraz Ci się wydaje. Wystarczy zajrzeć do odpowiedniego sklepu, np. https://www.naszezoo.pl/pl/c/Male-ssaki/335, wybrać odpowiednie oprzyrządowanie i wprowadzać nowego mieszkańca do waszego domu. Pierwsze zakupy będą się wiązać z największym wydatkiem. Będzie bowiem potrzebna zarówno klatka, poidełko, miseczki, podłoże, domek, zabawki czy szelki ze smyczą do wyprowadzania na dwór, ale również karma. Tylko ten ostatni składnik będzie powtarzany kilka razy w miesiącu – reszta jest kosztem jednorazowym. Jak jednak ma się on do szczęśliwej miny Twojego dziecka, które zyska nowego przyjaciela!

Korzyści z posiadania zwierzaka

Każde zwierzę jest dla młodego człowieka szkołą odpowiedzialności, którą oczywiście trzeba dziecku odpowiednio miarkować w zależności od jego wieku. Nawet jednak najmniejsze dzieci bez problemu poradzą sobie z wymianą wody czy dosypaniem świeżego jedzenia. Warto więc od najmłodszych lat zaznajamiać swoje pociechy z mniejszymi stworzeniami, dzięki którym nauczą się, czym jest odpowiedzialność za czyjeś życie, ale również przywiązanie i przyjaźń. To cenna lekcja, które nie nauczą się w szkole.

krolik

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany