Walentynki, obchodzone na całym świecie 14 dnia lutego, są szczególnym dniem. Szczególnym, ponieważ właśnie wtedy mamy możliwość okazania swoich uczuć w sposób nieco bardziej oryginalny niż zwykle, odbiegający od codziennej rutyny. Jednak Walentynki to nie tylko prezenty – to również święto o bujnej historii, okraszone całą masą ciekawostek, które warto poznać. Nie ma na co czekać – zapraszamy do lektury!

Walentynki często postrzegane są negatywnie – jako przejaw amerykanizacji oraz komercji i konsumpcjonizmu – przede wszystkim przez społeczeństwa o zabarwieniu konserwatywnym. Jednak za chwilę przekonacie się, że Walentynki to nie tylko upominki i tandetnie okazywana miłość.

Geneza Walentynek w pigułce

swiety-walenty-ikonaSama nazwa wspomnianego święta pochodzi od świętego Walentego, zaś 14 lutego to dzień jego imienin. Święty Walenty to patron z korzeniami stricte chrześcijańskimi, natomiast samo święto ma swoje początki zakorzenione w tradycji pogańskiej, a konkretnie – w Cesarstwie Rzymskim. 15 lutego w starożytnym Rzymie świętowano bowiem Dzień Płodności.

Patronem zakochanych świętego Walentego (ur. ok. 175r. w Interamnie, zm. 270r. w Rzymie) uczynił papież Gelazjusz I, w roku 496. Dlaczego akurat ten Walenty stał się patronem Święta Zakochanych? Otóż wpływ na to miała jego podziemna działalność, która polegała na udzielaniu ukochanym potajemnych ślubów, wbrew zakazom panującego wówczas cesarza Klaudiusza II. Ów cesarz obawiał się, że zamężni mężczyźni nie będą kwapili się do wstąpienia w szeregi rzymskiej armii, co w dobie prowadzenia przez Cesarstwo wojen na wielu frontach, oznaczało znaczne osłabienie potencjału militarnego. Za swoją „nielegalną” działalność Walenty został w końcu stracony 14 lutego roku 270.

Czego nie wiesz o Walentynkach?

Dosyć o historii! Co macie na myśli, słysząc słowo „Walentynki”? Zapewne większość z nas wyobraża sobie całującą się parę, Paryż, bukiet róż. Standard. Święto Zakochanych obfituje jednak w wiele innych, często mniej znanych skojarzeń i sytuacji. Czy wiecie, że:

  • Miłośnicy całowania mają swoje odrębne święto? Obchodzone jest 28 grudnia, a jest to Międzynarodowy Dzień Pocałunku.
  • 14 lutego przypada inne, bardzo ważne, święto? Jest to Dzień Chorych na Padaczkę.
  • Najdroższa walentynka kosztowała 250 000 $?. Była to ozdobna kartka ze złota, okraszona szmaragdami i diamentami. Nadawcą był grecki przedsiębiorca Arystoteles Onanis, a adresatką – Maria Callas.
  • Świetnym sposobem na przyspieszenie zniknięcia „malinki” z szyi jest jej smarowanie maścią z witaminą K?
  • W czasie tylko jednej minuty całowania spalanych jest aż 26 kalorii?
  • Najdłuższy pocałunek trwał ponad dobę (dokładnie: 30 godzin 59 minut i 21 sekund)?! Każdy z partnerów spalił podczas tego wyczynu prawie 7500 kalorii!
  • Za pierwszą kartkę walentynkową uznawany jest list księcia Orleanu? W roku 1415, podczas pobytu w londyńskim Tower, napisał on list miłosny, który polecił wysłać do swej małżonki.
  • Pierwszą kobietą, która wysłała kartkę walentynkową jest prawdopodobnie Margery Brews.

Zgodzicie się chyba, że nie znaliście Walentynek z tej strony, hm?

kiss

Walentynkowy prezent

Jasne jest, że uczucie między dwojgiem ludzi jest najważniejsze. Miłość jest tym, co napędza ludzi do działania. Jest spoiwem, które łączy zakochanych na lata, a często na całe życie. Prawdziwa miłość nie wymaga obsypywania drugiej osoby upominkami, gadżetami.

Przyznacie jednak sami, że jest Wam miło, gdy dostaniecie od kogoś, choćby drobny upominek, np. z okazji jakiejś rocznicy, prawda? Prezent na walentynki wcale nie musi kosztować ćwierć miliona dolarów, jak ten wspomniany w poprzednim akapicie.

Ważne jest natomiast, aby przy jego wyborze wykazać się odrobiną kreatywności i znajomości upodobań swojej „drugiej połówki”.

Romantyczna kolacja we dwoje? To już przerabialiście! Wyjście do kina? Pomysł wiekowy i wyświechtany! Bukiet róż? To też może się w końcu znudzić! Zresztą, nie ma sensu się zbyt wiele na ten temat rozpisywać – sprawdźcie sami, na poniższej infografice, jakie prezenty cieszą się największą popularnością:

walentynki

Zamiast tego pomyślcie o tym, ile świeżości do Waszego związku może wnieść np. kolacja w ciemności, lot awionetką lub nauka jazdy konnej! A to tylko początek! Pomyślcie, czym zaskoczyć swojego partnera/partnerkę, a tym samym – przełamać codzienną rutynę.

Widzicie więc, że pomysłów na wyjątkowe spędzenie Dnia Zakochanych jest mnóstwo. Prezent na Walentynki nie musi być drogi – ważne, aby był pomysłowy i przyniósł Wam obojgu mnóstwo radości.

prezent na walentynki

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany