Przez wiele lat do pełni szczęścia wystarczał nam stary, kineskopowy telewizor, na którym oglądaliśmy filmy i inne programy. Prawdziwa rewolucja nastąpiła dopiero w momencie, kiedy telewizja zaczęła nadawać obraz w jakości cyfrowej. Różnica widoczna gołym okiem sprawiła, że ludzi nie trzeba było specjalnie przekonywać do zakupu nowego odbiornika.

Wynalazek, który zmienił świat

stary-telewizor-zaklucenia

Pierwsza transmisja telewizyjna odbyła już w 1928 roku w Stanach Zjednoczonych. Ze względu na zawirowania wynikłe za sprawą wybuchu II wojny światowej, ten środek masowego przekazu zyskał dużą popularność dopiero po jej zakończeniu. W krajach, w których panującym ustrojem był wówczas komunizm, posiadanie czarno-białego telewizora było wielkim luksusem. Z początku przydział na taki sprzęt był mocno ograniczony. Mogli sobie na niego pozwolić wyłącznie nieliczni. Z czasem jednak telewizja dotarła do większości polskich domów. Odbiorniki z tamtych czasów przypominały wyglądem meble. Wielkie i ciężkie z niezbyt dużym ekranem i mocno ograniczoną opcją regulacji. Odbierany w nich obraz często był daleki od ideału. To jednak nie stanowiło przeszkody i ludzie pokochali spędzać wolny czas na oglądaniu ulubionych programów. W czasach, kiedy nie było Internetu telewizja była wraz z radiem medium, które nadawało najświeższe informacje z kraju i ze świata. Stąd też codzienne wydanie wiadomości przyciągało tłumy zainteresowanych. Bardzo długo, bo aż do lat dziewięćdziesiątych telewizory przypominały kształtem wielki karton. W końcu ludzkość doczekała się premiery pierwszego odbiornika wyposażonego w ekran LCD, który cechował się płaskim ekranem i kompaktowymi wymiarami.

Jakość ma istotne znaczenie

Początkowo to telewizja nie nadążała za nowoczesną technologią. Posiadacze płaskich odbiorników w Polsce musieli czekać wiele lat na to, by zaczęto nadawać sygnał w cyfrowej jakości, a zwłaszcza w rozdzielczości High Definition. Mimo wszystko warto było wykazać się cierpliwością. Przejście na nowy standard pokazało, jaki postęp technologiczny dokonał się w tak krótkim okresie. Kiedy jedni ludzie w końcu stawali się posiadaczami ekranów LCD, inni już rozważali ich zmianę na znacznie oszczędniejsze odbiorniki z matrycą typu LED. Niektórym, zwłaszcza starszym osobom bardzo ciężko było za tym wszystkim nadążyć, a był to dopiero początek kolejnych, rewolucyjnych zmian. Kiedy wydawało się, że już nic nie może nas zaskoczyć, premierę miał pierwszy telewizor wyświetlający obraz typu 3D. Za pomocą dołączonych do zestawu specjalnych okularów widz mógł poznać zupełnie inny aspekt kinematografii. Mając przed sobą ogromny ekran z przekątną rzędu kilkudziesięciu cali i dobre nagłośnienie, wcale nie trzeba było udawać się do kina, by dostrzec istotne szczegóły. Jakby tego było mało, nawet nowatorski standard HD został nie tak dawno zastąpiony przez obraz określany mianem 4K. Wyświetlany na ogromnym telewizorze o zakrzywionym kształcie przenosi widza na zupełnie inny wymiar.

4Kdiagram

Zakup bez przeszkód

Nowinki sprzętowe mają to do siebie, że bywają dość drogie. Musi upłynąć trochę lat, zanim ich cena spadnie do przystępnego poziomu. Nie każdy ma jednak tyle cierpliwości i wolałby od razu stać się posiadaczem sprzętu, który nie dość, że odtwarza płynnie obraz w najwyższej jakości, to jest w stanie połączyć się z Internetem. W sytuacji, kiedy domowy budżet nie pozwala na kolejny wydatek, nie musimy wcale żegnać się z naszymi planami zakupowymi. Istnieje przecież coś takiego, jak pożyczki ratalne, które umożliwiają sfinansowanie dowolnego zakupu. Wnioskowanie o nie obecnie sprowadza do wypełnienia prostego formularza na stronie internetowej i oczekiwania na zatwierdzenie decyzji. Przy odrobinie szczęścia cały proces może potrwać zaledwie kilkanaście minut. Pieniądze przelewane są na wskazany numer rachunku bankowego i od tego momentu można nimi rozporządzać w dowolny sposób. Więcej o tym procesie można dowiedzieć się ze strony internetowej zaplo.pl. To chyba najprostszy sposób, by zdobyć potrzebne środki na zakup telewizora. Dzięki temu dzisiaj każdy, jeśli tego zechce, ma możliwość oglądania programów z niesamowitą jakością obrazu. Pojęcie kina domowego nabiera więc zupełnie nowego znaczenia.

Zdecydowanie warto było czekać aż tyle lat, żeby móc obecnie obcować z gigantycznymi ekranami o bardzo wysokiej rozdzielczości. Jeszcze nigdy dotąd spoglądanie na swój ulubiony film nie dawało nam tyle satysfakcji. Zamiast charakterystycznego śnieżenia możemy dostrzec najdrobniejsze detale, które zdecydowanie szkoda byłoby pominąć.

telewizory-zaplo

2 komentarze

 1. Emi

  Ja ostatnio widziałam w markecie TV za 15 tys. zł – to jest dopiero absurd! Po co tyle wydawać skoro za pół roku cena spadnie o kilkanaście %?

  Odpowiedz
  • Artur
   Artur

   Cóż, niektórzy chcą mieć to, czego pragną właśnie teraz, bez względu na cenę – taka ludzka natura 🙂

   Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany