W dzisiejszych czasach wszystko dzieje się bardzo szybko. Ciągle za czymś gonimy, wiecznie jesteśmy spóźnieni i nigdy nie mamy na nic czasu. To w dużym stopniu przekłada się na stosunki międzyludzkie. Zazwyczaj nie mamy czasu na to, aby dokładnie się zaprezentować i przekonać do siebie rozmówcę tylko i wyłącznie za pomocą dialogu. Dlatego obecnie tak ważne jest kreowanie odpowiedniego wizerunku, czyli dbanie o to, jak wyglądamy, w co się ubieramy, jaki mamy ogólny styl i prezencję.

„Pokaż mi swoją szafę, a powiem ci kim jesteś”

Dobrze o tym wiedzą styliści i osoby z branży modowej, którzy stale powtarzają słynny cytat: „pokaż mi swoją szafę, a powiem ci kim jesteś”. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że ludzie na podstawie stroju obserwowanej osoby wyciągają wnioski dotyczące jej statusu społecznego, sytuacji ekonomicznej, a nawet charakteru czy stosunku do pewnych kwestii. Dużo o nas mogą powiedzieć również dodatki – szczególnie widoczne jest to w odniesieniu do kobiet – nierzadko zdarza nam się oceniać przedstawicielki płci żeńskiej na podstawie ich biżuterii, torebki czy makijażu. Jeżeli zatem chcemy być odbierani jako osoby profesjonalne, sympatyczne, godne zaufania czy atrakcyjne, to powinniśmy zadbać o swój wygląd zewnętrzny.

Stylistka dla każdego

Nie zawsze jednak potrafimy wyglądać tak, aby inni odbierali nas zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Mimo że w telewizji, internecie czy prasie mnóstwo jest porad, dotyczących mody, to niekoniecznie muszą one pasować akurat do nas. Dlatego być może warto skorzystać z pomocy stylisty. Jeszcze do niedawna uważano, że tego typu doradztwo zarezerwowane jest jedynie dla osób znanych, obracających się w świecie show-biznesu – aktorek, piosenkarek, polityków czy prezenterów telewizyjnych. Dzisiaj z porad stylistki może skorzystać każdy, kto potrzebuje pomocy w wykreowaniu swojego wizerunku.

stylistka-kobieta

Stylista – kto to taki?

Styliści dzięki wiedzy z zakresu fryzjerstwa, wizażu, kosmetyki i charakteryzacji potrafią zadbać o to, aby nasz wygląd wyrażał dokładnie to, co chcemy. Co więcej, często dzięki tego typu poradom mamy możliwość odkrycia swojego własnego, niepowtarzalnego stylu, zgodnego z naszym charakterem, typem sylwetki oraz obowiązującymi w modzie trendami. Zawód stylisty wymaga również posiadania umiejętności interpersonalnych: swobodnego nawiązywania kontaktu, uważnego słuchania, efektywnego wpływania na innych. Dzięki temu stylista potrafi skutecznie współpracować z klientem. Zdarza się, że stylista pracuje nad całym wizerunkiem, nadzorując pracę wielu ludzi – fryzjerów, makijażystek, wizażystów czy doradców do spraw zakupów. Może jednak zajmować się jednym, określonym obszarem – mówimy wtedy o styliście mody, styliście fryzur, styliście makijażu czy styliście paznokci.

Osoba zajmująca się wizerunkiem innych powinna posiadać również pewne cechy charakteru, musi być między innymi: kreatywna, pomysłowa, otwarta na różne, również nietypowe rozwiązania, elastyczna, kontaktowa.

Jak wygląda współpraca ze stylistką?

O poradę do stylistki może zgłosić się każdy, kto uważa, że przyda mu się profesjonalna pomoc w kreowaniu wizerunku. Często o poradę proszą osoby, które potrzebują zmiany, uważają, że ich dotychczasowemu wyglądowi czegoś brakuje. Stylistka rozpoczyna współpracę od rozmowy – aby odpowiednio zaplanować metamorfozę musi poznać klienta, jego temperament, charakter, zainteresowania, wykonywany zawód oraz oczywiście zakres oczekiwanych rezultatów. Następnym krokiem jest określenie cech związanych z typem urody i rodzajem sylwetki – stylistka musi zadbać o to, aby ukryć ewentualne mankamenty i uwydatnić zalety. Od tych elementów uzależniona jest dalsza praca osoby zajmującej się naszym wizerunkiem. Po wstępnym rekonesansie stylista musi pogodzić  oczekiwania i preferencje klienta z jego warunkami fizycznymi i bieżącymi trendami.

Jeżeli klient oczekuje pełnej zmiany, podejmowane są decyzje dotyczące fryzury, rodzaju ubrań, ich koloru, fasonu i materiału, u kobiet również doradza się w kwestii makijażu.

Bardzo często stylistka przegląda szafę klienta i podejmuje decyzję, które z ubrań i dodatków pasują do nowego wizerunku osoby. Proponuje również ciekawe połączenia ubrań do tej pory nie zestawianych. Następnie oferowana jest pomoc przy kompletowaniu nowej garderoby. Stylistka towarzyszy nam w trakcie zakupów, proponuje konkretne ubrania, doradza, a także ocenia. Zazwyczaj proponowanych jest kilka zestawów, na różne okazje – inaczej powinniśmy się ubrać do pracy, inaczej na randkę, a jeszcze inaczej na co dzień.

Stylista to świetny zawód, dzięki któremu każda osoba, korzystająca z jego usług może zadbać o swój wizerunek. Sprawia, że klienci zyskują wiarę w siebie, podwyższa się ich samoocena, a przez to mają lepsze samopoczucie. Jeżeli uważacie, że porady stylistyki są wam potrzebna warto poszukać takiej osoby w waszej okolicy (mieszkańcy Warszawy powinni zainteresować się usługami Domu Mody Klif, gdzie czekają profesjonaliści, chętni służyć pomocą).

stylistka

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany