Atopowe zapalenie skóry to bardzo powszechna choroby o charakterze przewlekłym. Może występować u dzieci i dorosłych. W jej przebiegu charakterystyczne jest przesuszenie, swędzenie i zaczerwienienie skóry, a także powracające podrażnienia. Atopowe zapalenie skóry to choroba na całe życie. Dlatego tak ważne jest, aby osoby na nią cierpiące odpowiednio dbały o właściwą pielęgnację skóry i zapewniały jej należytą ochronę.

Przyczyny atopowego zapalenia skóry

Mimo, że dokładne przyczyny AZS nie są znane, to jednak przypuszcza się, że mogą stać za nim czynniki genetyczne, środowiskowe i zewnętrzne: warunki klimatyczne, zanieczyszczenia środowiska, a także alergeny pokarmowe. Udowodniono, że jeśli jedno z rodziców w przeszłości borykało się z tą chorobą, prawdopodobieństwo wystąpienia AZS u dziecka rośnie do 20-40%. W momencie, kiedy zarówno mama, jak i tata mają AZS, ryzyko pojawienia się tego schorzenia u dziecka jest jeszcze większe i wynosi 60-80%.

Co do czynników zewnętrznych, to na pewno wysoka temperatura powietrza może nasilać objawy atopowego zapalenia skóry z powodu nadmiernego pocenia się. Warunki klimatyczne mają także wpływ na rozwój fauny i flory w danym miejscu, który warunkuje obecność alergenów w powietrzu. W patogenezie atopowego zapalenia skóry biorą udział alergeny powietrzno-pochodne. Główne alergeny tego typu to roztocza, alergeny pyłków roślin oraz alergeny pochodzenia bakteryjnego i grzybiczego.

Objawy atopowego zapalenia skóry

Symptomy AZS są bardzo charakterystyczne. Zmiany skórne w postaci rozległych rumieni, drobnej wysypki lub krwistych strupów mogą obejmować całą powierzchnię skóry, choć najczęściej pojawiają się w zgięciach łokciowych i kolanowych, a także u nasady szyi. Zmiany chorobowe mogą występować również na twarzy. W ostrej fazie choroby, zmiany skórne mają zazwyczaj charakter wysiękowy, a w fazie przewlekłej występują suche ogniska wyprysku atopowego. Charakterystycznymi objawami atopowego zapalenia skóry są także: suchość skóry, intensywny świąd, który przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu oraz wyjątkowa skłonność do powtarzających się zakażeń bakteryjnych. Chorobie bardzo często towarzyszą inne schorzenia atopowe: astma oskrzelowa, sezonowy lub przewlekły katar sienny oraz alergiczne zapalenie spojówek.

Leczenie atopowego zapalenia skóry

Podstawą leczenia atopowego zapalenia skóry jest opanowanie świądu i zakażenia, a także łagodzenie stanu zapalnego oraz intensywne nawilżanie. W leczeniu zmian skórnych istotną rolę odgrywa właściwa pielęgnacja skóry (o tym później), a przede wszystkim odbudowa jej struktury. Skuteczne może okazać się także leczenie farmakologiczne, prowadzone przez lekarza dermatologa-alergologa. Unikać należy wszelkich alergenów oraz czynników drażniących.

Przy łagodnej postaci atopowego zapalenia skóry stosuje się specjalne maści lub kremy. Jeszcze do niedawna, uciekano się do stosowania kremów sterydowych. Niestety ich działanie było zbyt mocne i sprawiało, że skóra z dnia na dzień stawała się coraz cieńsza, wręcz pergaminowa. Dziś z powodzeniem stosuje się kremy, które skutecznie walczą z objawami AZS, ale nie niszczą skóry. Numerem jeden jest BEPANTHEN Sensiderm krem – preparat o wielokierunkowym działaniu. Łagodzi intensywny świąd, zaczerwienienie, a także suchość skóry w przebiegu atopowego zapalenia skóry lub skórnych reakcji alergicznych. Efekty działania kremu BEPANTHEN Sensiderm polegają na zmniejszeniu utraty wody, przy jednoczesnym zwiększeniu nawilżenia skóry. Ogromnym atutem preparatu jest to, że przywraca zdolność skóry do ochrony organizmu przed czynnikami szkodliwymi oraz zapewnia optymalne warunki do naturalnego procesu regeneracji skóry.

bephanten-sensiderm-krem

W przypadku zaawansowanego AZS poza maściami i kremami, można zastosować tabletki przeciwuczuleniowe. Niestety, większość z nich wywołuje senność i obniżenie koncentracji. Osobom, u których atopowe zapalenie skóry wywodzi się z nadmiernego napięcia nerwowego, zaleca się psychoterapię, która uczy jak radzić sobie ze stresem.

Pielęgnacja skóry z AZS

Skóra atopowa jest bardzo wrażliwa i podatna na różnego rodzaju uszkodzenia. Dlatego też bardzo ważne jest, aby w odpowiedni sposób ją pielęgnować. U podstaw codziennej pielęgnacji powinno stać intensywne nawilżanie i natłuszczanie skóry. Można to robić jeszcze w kąpieli, dodając do wody preparaty nawilżająco-natłuszczające. Sama kąpiel nie powinna trwać zbyt długo – kilka minut w zupełności wystarczy! Zalecana temperatura wody = 34 st. Celsjusza. Uwaga! Do kąpieli nie powinno się używać tradycyjnych mydeł, soli kąpielowych, aromatyzowanych żeli oraz perfumowanych płynów.

Po każdej kąpieli na całą skórę należy zastosować preparat o działaniu natłuszczającym i nawilżającym oraz miejscowo (na zmiany skórne) leki przeciwzapalne lub kremy pomagające kontrolować świąd i minimalizujące zaczerwienienia (np. wspomniany wcześniej BEPANTHEN Sensiderm). Preparatu nawilżającego nie należy wcierać w skórę, a jedynie bardzo delikatnie rozprowadzić na powierzchni i pozostawić do wchłonięcia.

W codziennym dbaniu o skórę atopową bardzo ważne jest także noszenie właściwej odzieży. Wszystkie ubrania, z bielizną włącznie, powinny być wykonane z delikatnych włókien naturalnych, które nie podrażniają skóry. Noszona odzież powinna być luźna tak, aby zapewniała swobodną cyrkulację powietrza i dodatkowo nie podrażniała i tak już chorej skóry. W przypadku swędzenia skóry lepiej jest ją oklepywać, niż drapać. Oklepywanie koi skórę i nie uszkadza jej.

Z dużą ostrożnością należy wybierać proszki i płyny do prania. Produkty te powinny być hipoalergiczne i przebadane dermatologicznie. Zrezygnować należy z intensywnie pachnących płynów do płukania. Przy zakupie chemii dobrze jest czytać etykiety i wybierać tylko te produkty, które nie zawierają żadnych substancji mogących podrażniać delikatną skórę. W trakcie prania ubrań, warto skorzystać z funkcji dodatkowego płukania, które pozwoli dokładnie usunąć z ubrań pozostałości detergentów.

kapiel-azs

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany