Atopowe zapalenie skóry to problem, który spędza sen z powiek rodzicom. W ostatnim czasie, dolegliwość ta stała się bardzo popularna. Na AZS choruje ponad 20% dzieci. Przyczyny choroby nie są do końca poznane. Wiadomo jedynie, że dolegliwość ma silny związek z nieprawidłowym działaniem układu immunologicznego.

Choroba charakteryzuje się wypryskowymi zmianami skórnymi, którym często towarzyszy dokuczliwy świąd, zmiany zapalne i łuszczenie się skóry. Wiele dzieci „wyrasta” z AZS, ale u większości z nich pozostaje problem suchej skóry. Nadmiernie wrażliwa i wysuszona skóra potrafi uprzykrzyć życie małemu człowiekowi, dlatego też należy umiejętnie o nią zadbać tak, aby nie narazić jej na dodatkowe podrażnienia i uszkodzenia. W jaki sposób pielęgnować skórę z AZS, a także w jaki sposób chronić ją przed ryzykiem podrażnień? O tym w poniższym artykule.

Pielęgnacja skóry z AZS – kosmetyki

Podstawą leczenia skóry atopowej jest właściwa jej pielęgnacja przy użyciu odpowiednich preparatów nawilżających i natłuszczających.

Starannie dobrane środki pielęgnacyjne pomogą złagodzić objawy choroby i poprawić komfort życia dziecka. Kosmetyki do codziennej pielęgnacji powinny spełniać ostre kryteria. Przede wszystkim nie mogą wywoływać podrażnień, dlatego też powinny być hipoalergiczne, bezzapachowe i pozbawione uczulających barwników.

Dziecku z AZS nie pomoże zwykły krem czy balsam do ciała. Skóra atopowa wymaga natłuszczania emolientem – specjalnym preparatem, który pomaga wytwarzać na skórze film lipidowy zabezpieczający ją przed nadmierną utratą wody i wzmacniający barierę lipidową. Emolienty (dostępne w postaci żelu, maści, balsamu, olejku i kremu) mają właściwości silnie nawilżające i natłuszczające, dzięki czemu przyczyniają się do odbudowy płaszcza lipidowego skóry malucha. Stosowanie tych środków wpływa również na nawodnienie skóry i redukcję świądu oraz uzupełnia niedobory lipidów. Pielęgnacja skóry emolientami powinna być stosowana stale – nie można ograniczać jej tylko do okresów nasilenia choroby. Musi być prowadzona także w okresach remisji (uśpienia objawów), ponieważ dzięki temu można znacznie przedłużyć okresy bezobjawowe.

Kąpiele pod specjalnym nadzorem

Sucha i wrażliwa skóra nie przepada za wodą, dlatego też dzieciom z AZS lekarze zalecają kąpiele z dodatkiem wspomnianych wcześniej emolientów. Malucha powinno się kąpać raz dziennie przez 15 minut (nie dłużej) w letniej wodzie, najlepiej o temperaturze ciała. Taka kąpiel umożliwi usunięcie z powierzchni skóry substancji drażniących, a także zmniejszy dokuczliwy świąd i zadziała relaksacyjnie. Po kąpieli ciało dziecka należy delikatnie osuszyć i od razu nałożyć na nie preparat natłuszczający. Również ubranko nałożone po kąpieli, musi spełniać pewne kryteria. Odzież dla malucha z AZS powinna być przewiewna i wykonana z delikatnej bawełny.

Ostrożnie z praniem!

Pranie ubrań dziecka z AZS ma także istotny wpływ na ogólną kondycję skóry. Podobnie jak do kąpieli maluszka, tak i do prania jego ciuszków, należy używać wyłącznie starannie wyselekcjonowanych preparatów. Podstawą powinien być proszek lub płyn do prania, który nie podrażni wrażliwej skóry. Na pewno na zakazanej liście znajdują się detergenty mocno pachnące. Bo te pogorszą kondycję skóry atopowej. Najlepszym wyborem są środki z obniżoną ilością detergentów. Obecnie numerem jeden jest Lovela płyn do prania. Produkt ten spełnia wszelkie kryteria i wymogi dotyczące pielęgnacji skóry atopowej. Potwierdzeniem jakości poszczególnych produktów marki Lovela jest pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka.

Płyn do prania Lovela przyczynia się do zmniejszenia podrażnień na skórze, a co za tym idzie, skutecznie wspomaga pielęgnację skóry wrażliwej. Ten hipoalergiczny środek jest na tyle bezpieczny, że spokojnie można prać w nim rzeczy niemowlaka – nawet od pierwszych dni życia maluszka. Produkty Lovela doskonale nadają się do prania ubrań całej rodziny. Szczególnie polecane są osobom ze skórą wrażliwą, skłonną do alergii i podrażnień.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany