Kąpiel i mycie dziecka powinno być przyjemnością, a niestety wiele maluchów uważa tego typu czynności za zupełnie zbędne i najchętniej całkowicie wyeliminowałyby je ze swojego życia. Warto więc pokazać, że takie zabiegi pielęgnacyjne mogą być radosne i przyjemne.

W jaki sposób zachęcić swoją pociechę do dbania o codzienną higienę oraz regularnego mycia rąk przed jedzeniem, co jest dość częstym punktem spornym pomiędzy dziećmi i rodzicami? Oto kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że tego typu działania nie będą dla naszej pociechy nieprzyjemnym przymusem.

Mycie niemowlaka

MediterraneanMomentsItalyLHSWłaściwe nawyki higieniczne należy wprowadzać już od pierwszych chwil życia. Ważne jest tutaj nie tylko zadbanie o przyjemną atmosferę, ale również i wysoką jakość kosmetyków. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że dajemy swojemu dziecku wszystko, co najlepsze i nie narażamy go na ewentualne podrażnienia. Na co więc zwrócić uwagę wybierając mydło dla dzieci? Przede wszystkim nie powinno ono zawierać zbyt wielu składników. Wtedy istnieje bowiem większe prawdopodobieństwo, iż nie znajdziemy w nim substancji podrażniających delikatną skórę maluszka. Warto szukać w składzie również wszelkich dodatków łagodzących oraz wpływających pozytywnie na skórę dziecka jak na przykład oliwka czy wyciąg z aloesu.

Poza odpowiednim doborem kosmetyków, niezmiernie istotne jest również stworzenie właściwej atmosfery kąpieli. Postarajmy się zadbać o to, aby cała kąpiel przebiegała w spokoju i bez zbędnych nerwów. Właśnie dlatego najlepiej przygotować ją wcześniej i zadbać o to, aby wszelkie niezbędne elementy były w zasięgu ręki. Koniecznie pamiętajmy o ręczniku, piżamce, myjce oraz mydle dla dzieci. Dodatkowo dla starszych dzieci warto wybrać wspaniale pachnące kosmetyki, które momentalnie wprawią malca w świetny nastrój. Tutaj najlepiej sprawdzają się wszelkie owocowe zapachy jak na przykład truskawkowe czy morelowe.

Jak przekonać dziecko do mycia rąk?

Mycie rąk dla wielu dzieci wydaje się być zupełnie niepotrzebnym zajęciem, które tylko i wyłącznie opóźnia rozpoczęcie posiłku. Nie pomaga tutaj tłumaczenie dorosłych o zdrowiu i bezpieczeństwie. Jak zatem zachęcić malca do regularnego mycia rąk? Musimy zacząć od stworzenia odpowiedniej przestrzeni. Z pewnością należy ułatwić dostęp do baterii łazienkowej. Tutaj zdecydowanie najlepiej sprawdza się kolorowy schodek, który powinien stać nieopodal umywalki. Zadbajmy również o to, aby temperatura wody była odpowiednia. Jeśli będzie zbyt gorąca, to maluch może się szybko zniechęcić.

Ważnym elementem mycia są również odpowiednie preparaty. Mydło dla dzieci musi koniecznie być zachęcające wizualnie, aby maluch sięgał po nie z radością. Poza tym dobrze by było, aby miało przyjemny aromat, który długo się utrzymuje. Dzieci lubią, gdy po myciu ich ręce ładnie pachną. Oczywiście preparat dla dzieci musi być również delikatny, aby nie powodował jakichkolwiek podrażnień.

Jeśli zadbamy o te wszystkie elementy, a równocześnie pokażemy, iż mycie rąk może być też wspaniałą zabawą, to maluchowi znacznie łatwiej będzie wyrobić sobie odpowiedni nawyk. Zawsze też możemy spróbować z myciem rączek ulubionej lalki czy myciem kół w samochodziku. To z pewnością będzie świetnym wstępem do tego, aby maluch polubił codzienne mycie rąk

mydlo-w-plynie

2 komentarze

  1. Szalona Mamuska

    Podobno dla dziecka najzdrowiej jest do kąpieli dodać wyłącznie odrobinę mąki ziemniaczanej. Ja tak robie w przypadku mojego synka i jest naprawdę ok. Skórę jak on to sama chciałabym mieć. Marzenie ściętej głowy!:)

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany