Kryzys ekonomiczny, rosnące ceny, ale i rosnące potrzeby sprawiają, że wielu z nas poszukuje dodatkowych źródeł dochodu. Niezależnie od tego, czy chcemy spłacić z ich pomocą pożyczkę, czy też odłożyć na wakacje, a może po prostu realizować bieżące potrzeby – środki finansowe stanowiące bonus do pensji zawsze są mile widzianym elementem domowego budżetu. Oczywiście istnieją pewne sposoby na zwiększenie dochodów. Należy jednak mieć na uwadze pewną zasadę. Aby pomnożyć swoje oszczędności, trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem.

  1. Oszczędzanie wielu osobom kojarzy się z odkładaniem pieniędzy na lokacie. Sposób ten w dłuższej perspektywie czasu rzeczywiście może stanowić odpowiedź na pytanie jak dorobić do pensji. Trzeba jednak pamiętać, by przeprowadzić dokładną weryfikację ofert bankowych – zarówno w zakresie oprocentowania lokat, jak i sytuacji, w jakiej znajduje się dany bank. Niestety – lokaty nie pozwalają na szybki zarobek, więc nasze środki są niejako „zamrożone”.
  1. Pieniądze można zainwestować w inny sposób – np. grając na giełdzie. W tym celu należy otworzyć rachunek maklerski. Czy to opłacalne? Wiele zależy od tego, jakie biuro wybierzemy i jaką ilością środków dysponujemy. Warto jednak dodać, iż z tą opcją wiąże się ryzyko strat. Inwestując w wybraną firmę powinniśmy umieć przeprowadzić jej ocenę – w zakresie działalności, obecnej kondycji, oraz przewidywanego rozwoju. Dopiero wtedy można zdecydować się na nabycie pewnego udziału w przedsiębiorstwie. Dobrym pomysłem jest także założenie konta „na próbę”, gdzie uczymy się inwestowania przy pomocy wirtualnych pieniędzy.
  1. Dla niektórych sposobem na zdobycie dodatkowych dochodów pozostają zakłady sportowe. Wbrew pozorom – nie jest to wariant bardziej ryzykowny niż inwestycja w akcje. Wiele zależy od szczęścia, bo tzw. „systemy” obstawiania nie zawsze się sprawdzają, podobnie jak wykorzystanie rachunku prawdopodobieństwa.
  1. By uzyskać dodatkowe dochody nie zawsze konieczne jest inwestowanie pieniędzy. Często zapominamy o tym, by wykorzystać posiadaną nieruchomość. Można wynajmować pokoje w swoim nieużywanym jak dorobic do pensjimieszkaniu, bądź też odnowić strych i zaadaptować je np. na niewielkie biuro dla początkującej firmy. Innym sposobem jest odpłatne użyczanie swojego samochodu innym kierowcom – oczywiście w obu przypadkach warto zachować ostrożność. Swoich potencjalnych lokatorów bądź wynajmującego auto warto dokładnie sprawdzić pod kątem wiarygodności oraz płynności finansowej, by nasza przygoda z dzierżawą nie zakończyła się wizytami w sądzie.
  1. Zarobku można szukać również w Internecie. Do popularnych sposobów należy wypełnianie rozmaitych ankiet (choć tutaj dochody są naprawdę niewielkie, natomiast ilość włożonego wysiłku niewspółmierna do zysku). Bardziej kreatywni i posiadający konkretną pasję mogą pokusić się o pisanie bloga – w Internecie nie brakuje bowiem reklamodawców, którzy autorom poczytnych dzienników płacą za umieszczenie na ich stronie specjalnych bannerów.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany