Pomysłów na to, jak dorobić do pensji w tych niepewnych ekonomicznie i politycznie czasach nie brakuje. Wiele osób chcąc uzyskać większy dochód decyduje się co prawda na emigrację zarobkową, niemniej przy odpowiedniej motywacji (oraz nierzadko sporej dozie szczęścia) również w kraju można znacząco poprawić swoją i rodziny jakość życia, dzięki dodatkowym środkom finansowym.

Jakie pomysły przeważają wśród tych „bardziej przedsiębiorczych”? Zacznijmy od tych bardziej wymagających.

Znalezienie pracy dodatkowej

Drugi etat (bądź praca w niepełnym wymiarze godzin, na umowę o dzieło, umowę zlecenie czy inne formy zatrudnienia) stanowi rozwiązanie szczególnie dla osób pracujących w tzw. „wolnych zawodach” lub wykwalifikowanych w kilku dziedzinach specjalistów. W praktyce sposób ten sprawdza się najlepiej w przypadku nauczycieli, tłumaczy, lekarzy – jednakże należy zauważyć, iż jest to w dłuższej perspektywie czasu wyczerpujące. Ucierpieć może również życie prywatne.

Zwiększenie zarobków poprzez pracę w ramach nadgodzinjak dorobic do pensji

Można je realizować co najmniej na dwa sposoby. Klasyczne rozumienie tego terminu zakłada, że zostajemy w pracy dłużej niż inni, decydujemy się na pełnienie dodatkowych dyżurów czy obowiązków. To wymaga sporej dyscypliny i nie każdemu odpowiada – szczególnie, że ilość zarobionych w ten sposób środków może być nieadekwatna do poniesionego wysiłku (dodatek wynosi połowę wynagrodzenia za godzinę, a więc 150%). Innym sposobem na nadgodziny (często bardziej opłacalnym) jest wypełnianie obowiązków zawodowych w dni ustawowo wolne od pracy – za każdą godzinę pracy w święta, czy o nietypowej porze przyznawany jest dodatek 100% wynagrodzenia (czyli łącznie dwukrotność kwoty za godzinę).

Pomysłem na to, jak dorobić do pensji mogą być również poniższe przykłady.

Sprzedawanie wyrobów hand made

W ostatnich latach bardzo popularne stały się wyroby hand made – unikalna biżuteria tworzona na indywidualne zamówienie, torby bądź akcesoria z filcu, ręcznie robione koszulki, szkatułki na biżuterię – pomysły są praktycznie niewyczerpane, a popyt na tego typu produkty nie maleje. Można sprzedawać na różnorodnych serwisach aukcyjnych w Internecie, a także uczestniczyć w kiermaszach rękodzieła (regularnie organizowanych nawet w mniejszych miastach). Warto zauważyć, że sposób ten nie wiąże się z inwestycją dużych środków – na ogół w hurtowniach dostaniemy wszelkie potrzebne materiały w korzystnych cenach. Oczywiście warunek jest jeden. Należy dysponować pewnymi manualnymi umiejętnościami oraz znaleźć chętnych na swoje wyroby. Z tym bywa ciężko, bowiem choć popularność hand made nie maleje, to jednak konkurencja na rynku jest ogromna.

jak dorobic do pensji

Prowadzenie dodatkowej działalności gospodarczej

Założenie własnej firmy handlowej bądź usługowej (np. pieczenie tortów, dostarczanie posiłków w ramach cateringu, poprawki krawieckie etc.) mogą być dobrym pomysłem. Szczególnie, jeśli inna osoba z rodziny ma ochotę włączyć się w realizację projektu, by dbać o miniprzedsiębiorstwo, gdy my pracujemy na etacie. Każdorazowo warto zastanowić się nad swoim potencjałem rozwojowym. Istotny jest nie tylko posiadany kapitał finansowy, ale przede wszystkim nasza wiedza i umiejętności.

Jak dorobić do pensji [cz. II]

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany