Trendy w gastronomii, tak jak i w każdej dziedzinie, zmieniają się cyklicznie. Nie ulega jednak zmianom jedno – wymagania konsumentów wobec jakości produktów oraz oferowanych posiłków – niezależnie od tego, czy są one serwowane w restauracji, czy też nabywane inną drogą. Współcześnie oczekiwania konsumentów stają się coraz bardziej wysublimowane. Mając na uwadze ten fakt, warto zapoznawać się zarówno z aktualnymi trendami w gastronomii, jak i dominującymi sposobami podawania kawy. Dobrym pomysłem dla szczególnie ambitnych może być także kurs gotowania czy kurs baristy. Dzięki nim z pewnością podniesiemy jakość naszych posiłków.

Co warto przyrządzić w 2016 roku?

poke-saladka-lewa Do najpopularniejszych trendów w kulinariach w tym roku można zaliczyć inspiracje kuchnią afrykańską – jednak to nie jedyne elementy, które będą dominować w menu renomowanych restauracji. Jakkolwiek etniczne potrawy mogą stanowić interesujący sposób na wzbogacenie rodzimej kuchni, prócz tego nadal respektowane będą zasady, zgodnie z którymi warto sięgać po produkty regionalne, często szerzej nieznane konsumentom. Warto zaznaczyć, że dzięki wykorzystaniu tych często niedocenianych (choć doskonałej jakości) wyrobów restauracje niejako pełnią rolę edukatora kolejnych grup konsumentów. Prócz afrykańskich potraw, zauważyć można także inspiracje japońską, koreańską, a nawet żydowską kuchnią tradycyjną – co widoczne staje się również w rodzimej gastronomii. Warto zauważyć także wzrost popularności warzyw – szczególnie korzennych, oraz kaszy – teoretycznie łatwych w przyrządzeniu – w praktyce – często wymagających zastosowania zaawansowanych technik kulinarnych.

Wielkim hitem ostatnich tygodni pozostaje poke – hawajska sałatka, którą przygotowuje się na bazie ryb (łososia bądź tuńczyka), owoców morza, wodorostów, awokado, czerwonej cebuli oraz chili i odrobiny oleju sezamowego.

Jak łatwo zauważyć – składniki te są wyjątkowo aromatyczne i wymagają profesjonalnego traktowania. Nie trzeba jednak zdawać się na łaskę profesjonalnych szefów kuchni. Obecnie przygotowanie podobnych potraw w domu jest możliwe, oczywiście, w znacznej mierze dzięki kursom gotowania. Zdecydowanie warto zmierzyć się z wyzwaniem, zdobywając przy tym konkretne umiejętności, m.in. w zakresie technik przyrządzania dań, jak i rozpoznawania składników dobrej jakości. Kursy gotowania są organizowane przez różnego rodzaju instytucje, mogą mieć różny stopień trudności, a także odmienne specjalizację. Dla zupełnych laików w tej dziedzinie najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu kurs dla początkujących – uczący, jak wykorzystać podstawowe techniki i triki szefów kuchni. Bardziej wprawionym w sztuce kulinarnej można zaproponować kursy oferujące wiedzę teoretyczną i praktyczną na temat: przygotowywania ryb, przyrządzania dań kuchni molekularnej, pieczenia słodkich oraz wytrawnych wypieków, robienia sushi i wielu, wielu innych. Wyboru warto dokonywać w oparciu nie tylko o panujące aktualnie „kulinarne mody”, lecz przede wszystkim – własne preferencje smakowe.

Kawa wciąż na piedestale.

late-artFakt, iż w 2016 dominować będą egzotyczne i ekologiczne inspiracje warto wykorzystać również, jeśli jesteśmy kawoszami. Pozornie niepasujące dodatki, gatunki ziaren z odległych zakątków świata – wszystko to jest dostępne. Jednak dobre składniki to nie wszystko – kawę trzeba bowiem przygotować. Aby posiąść tę umiejętność warto zainwestować swój czas i środki w kurs baristy. Tego typu szkolenia są organizowane przez profesjonalne szkoły baristów, otwierane w każdym z większych miast.

Kursy zapoznają nie tylko z tematem przygotowywania kawy – uczą również, jak rozpoznawać jej gatunki (tak jak i rodzaje mleka), jak odpowiednio dobierać proporcje oraz w jaki sposób prawidłowo serwować poszczególne rodzaje tego napoju. Kurs obejmuje także naukę pracy z profesjonalnym sprzętem (ekspresem, młynkiem, spieniaczem mleka). Wisienką na torcie pozostaje nauka dekorowania, latte art, która na ogół najbardziej imponuje laikom. Wśród kursów dla baristów panuje różnorodność. Możemy zdecydować się na:

  • kurs podstawowyhome barista espresso & latte art” – dla rozpoczynających swoją przygodę z parzeniem kawy (obejmujący kilka godzin szkolenia);
  • kurs bardziej zaawansowany, obejmujący również poznanie obsługi takich urządzeń jak aeropress, frenchpress czy syfon (nieco droższy i nieco dłuższy);
  • kursy na różnym poziomie trudności dla osób, które wiążą swoją przyszłość z pracą w kawiarni. Poza praktycznymi umiejętnościami oraz informacjami o kawie dostarczają również wiedzy z zakresu obsługi klienta, technikami sprzedaży itp. Są droższe – lecz również bardziej kompleksowe, a po ich ukończeniu można uzyskać certyfikat;

Poza wiedzą praktyczną oraz teoretyczną, zarówno kurs gotowania, jak i kurs baristy mogą stanowić swoistą rozrywkę. Warto podejść do nich z otwartością i entuzjazmem – kto wie, może prócz dodatkowych umiejętności przyniosą nam one pomysł na nową ścieżkę kariery?

2 komentarze

  1. Adia

    Poke przygotowałam w tamtym tygodniu, specjalnie na przyjęcie urodzinowe – danie zrobiło furorę! Polecam każdemu! 🙂

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany