Masło i margaryna są tłuszczami niezwykle powszechnymi. Wiele osób nie wyobraża sobie wręcz bez nich życia. Czy mają one pozytywny wpływ na nasze zdrowie? Które z nich lepiej wybrać? Przekonajcie się sami!

Masło

Idealnie nadaje się do smarowania pieczywa czy duszenia warzyw. Dostarcza organizmowi lekkostrawnego tłuszczu mlecznego, który przejawia właściwości przeciwutleniające, doskonale nawilża skórę, regeneruje nabłonek przewodu pokarmowego, a nawet ma pozytywny wpływ rozwój dobrej flory bakteryjnej jelit. Masło jest dobrym rozwiązaniem dla osób z chorobom wrzodową, małych dzieci, kobiet w ciąży oraz matek karmiących. Nie zaleca się stosowania masła przez osoby borykające się z otyłością, chorych na nadciśnienie tętnicze oraz miażdżyce, a także tych uczulonych na białko mleka krowiego.

margaryna

Margaryna

Wykorzystywana do smarowania pieczywa, pieczenia ciast, duszenia warzyw. Jest doskonała dla osób borykających się z wysokim ciśnieniem tętniczym. Zapobiega miażdżycy. Nie powinny stosować jej alergicy, ponieważ zawiera konserwanty i barwniki. Nie nadaje się do smażenia mięs i ryb, ponieważ wielonasycone kwasy tłuszczowe w wysokiej temperaturze zamieniają się w wolne rodniki, które w konsekwencji wpływają na rozwój chorób nowotworowych.

Podsumowanie

Masło jest produktem pochodzenia zwierzęcego, natomiast margaryna – roślinnego. Nie ulega wątpliwości, że oba te tłuszcze posiadają swoje wady i zalety. Warto wiedzieć, które można stosować w konkretnej sytuacji, by nie wpłynąć negatywnie na swój stan zdrowia. Także jakość wybieranych produktów powinno się dobierać ze szczególną dbałością – koniecznie czytaj etykiety. Należy również pamiętać, że szkodzi wszystko to, co jest stosowane w nadmiarze. Jeśli używasz więc masło czy margarynę w sposób rozsądny i zgodnie z powyższymi wskazówkami, nie zrobisz sobie krzywdy.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie w poniższym materiale:

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany