In vitro oznacza z łacińskiego „na szkle”. Jest to skrót od sformułowania on in vitro fertilisation – czyli zapłodnienia pozaustrojowego. Klasyczne zapłodnienie pozaustrojowe polega na stworzeniu zarodka w warunkach laboratoryjnych, który następnie przeszczepiany jest do macicy.

1. FIVET – ang. fertilisation in vitro and embryo transfer

Tym terminem określa się klasyczną metodę in vitro, polegającą na połączeniu komórki jajowej z plemnikiem poza macicą. Jeśli standardowa metoda in vitro zakończy się niepowodzeniem, stosuje się pozostałe rodzaje zapłodnienia pozautrojowego.

2. Przekazanie daru płodności, czyli egg donation

In vitro z komórką jajową dawczyni polega na pobraniu komórki jajowej od dawczyni – zdrowej kobiety do 35. roku życia. Jest to najlepsze rozwiązanie dla kobiet, które wielokrotnie poroniły, mają obciążenia genetyczne, cierpią na przedwczesne wygaśnięcie jajników lub utraciły płodność po chemioterapii.

3. ICSI – intracytoplasmic sperm injection

Docytoplazmatyczne wstrzyknięcie plemnika stosuje się, kiedy przyczyna niepłodności leży po stronie mężczyzny – w przypadku obniżonej jakości nasienia lub

małej liczby plemników w ejakulacie. Plemnik wprowadza się przy pomocy mikromanipulatora do unieruchomionej komórki jajowej.

4. IMSI – ang. intra-cytoplasmic morphologically

Docytoplazmatyczna iniekcja morfologicznie dobranego nasienia umożliwia zbadanie nasienia przy powiększeniu 6000 razy. Dzięki temu można wybrać najlepsze jakościowo plemniki. Zwiększa to szanse zarówno na powodzenie zapłodnienia, jak i późniejsze donoszenie ciąży. Metodę IMSI poleca się wszystkim osobom, u których niepowodzeniem zakończyło się docytoplazmatyczne wstrzyknięcie plemnika (ICSI). Dzięki zastosowaniu IMSI mężczyzna unika konieczności korzystania z banku nasienia.

5. Zabezpieczenie płodności

Na zamrożenie jajeczek decydują się najczęściej kobiety po 30. roku życia, które macierzyństwo chcą odłożyć na później. Taka metoda zabezpieczenia płodności jest ogromną szansą dla pacjentek onkologicznych, ponieważ skutkiem ubocznym terapii antynowotworowej jest często niepłodność.

Zobacz też Fakty o in vitro

 

 

Jedna odpowiedź

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany