O szkodliwości palenia nie trzeba współcześnie nikogo przekonywać. Prócz tego, iż klasyczne papierosy rujnują nasze zdrowie, to wciąż mocniej uderzają w domowy budżet. Nic dziwnego, iż wielu palaczy poszukuje alternatyw bądź też sposobów na wyjście z nałogu nikotynowego. Jedną z metod pozostaje elektroniczny papieros – budowa, działanie oraz zalety tego urządzenia przedstawiamy poniżej.

E – papieros zdobył popularność w Polsce w ubiegłym dziesięcioleciu. Od tej pory na rynku pojawiały się kolejne, innowacyjne wersje tego produktu, rozwinął się również wybór w zakresie wersji smakowych liquidów. Na rynku  występują różne modele – zarówno wielorazowego, jak i jednokrotnego użycia. Te pierwsze cechuje budowa modułowa – stąd części podlegają wymianie.

Kluczowymi częściami elektronicznego papierosa pozostają akumulator oraz grzałka z mikroprocesorem. To dzięki temu elementowi podgrzewany zostaje liquid. Inaczej jest to substancja złożona z  takich elementów jak gliceryny, glikol propylenowy, nikotyna w różnych stopniach stężenia, a także aromaty stanowiące o „smaku” konkretnego inhalacyjnego roztworu. Mikroprocesor odpowiada nie tylko za dostarczanie energii, ale też kontroluje urządzenie w taki sposób, by nie doszło do przegrzania. E – papierosy mogą występować w wariantach uruchamianych manualnie bądź automatycznie. W każdym wypadku wyposażone są w funkcje informowania o konieczności naładowania akumulatora.

Elektroniczny papieros – działanie

Dzięki grzałce liquid jest podgrzewany do temperatury umożliwiającej przejście w stan lotny (około 150 stopni C). Jako, iż nie dochodzi do procesu spalania, papierosy elektroniczne nie wydzielają przykrego zapachu a ilość substancji toksycznych jest niewspółmiernie niższa niż w przypadku klasycznych papierosów. Współczesny elektroniczny papieros zbudowany jest z dwóch głównych elementów: baterii oraz clearomizera – który stopniowo wypiera z rynku mniej nowoczesnych poprzedników – atomizery oraz kartomizery. Do clearomizera nalewany jest liquid, a przezroczysta obudowa pozwala w prosty sposób kontrolować jego poziom. Aplikacja również jest bardzo łatwa.

elektroniczny papieros

Wyróżnianych jest kilka typów clearomizerów. Ich odmienność zależy od rodzaju zastosowanego systemu grzewczego oraz miejsce jego położenia. I tak,  możemy zaopatrzyć się w papierosy wyposażone w:

  • clearomizer górnogrzałkowy – najstarsza postać, w której występują charakterystyczne długie sznurki, a do głównych wad należą częste wycieki oraz nie zawsze proste użytkowanie (w sytuacji, gdy ilość liquidu spada do minimum);
  • clearomizer dolnogrzałkowy – gdzie zespół grzewczy znajduje się u dołu zbiorniczka z roztworem inhalacyjnym. Dzięki temu liquid stale podlega ogrzewaniu (oczywiście przy włączonym urządzeniu). Mankamentem takiego rozwiązania może być ryzyko wycieku, jednak w dolnogrzałkowych systemach nie jest konieczne obracanie papierosa przy bardzo małej ilości liquidu;
  • clearomizer dolnogrzałkowy nowszej generacji, z podwójnym systemem grzewczym, gdzie nie wychodzi do wycieków, a smak liquidu jest intensywniejszy;

Warto podkreślić, iż ostatnie badania wykazały, iż e-papierosy wcale nie są bezpieczne czy „neutralne”. Przeciwnie – w zależności od mocy baterii liquid z tego urządzenia również może wykazywać kancerogenne działanie. Gliceryna oraz propylen glikolowy (a więc jedne z głównych składników liquidu) podgrzane do wysokich temperatur wydzielają takie związki, jak formaldehyd oraz acetaldehyd – silnie rakotwórcze.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany