Na terenie naszego kraju, od momentu ponownego rozwoju GPW w Warszawie rozwinęła się również działalność domów maklerskich. Obecnie jest ich kilkadziesiąt. Wiele z nich świadczy usługi zarówno dla osób prawnych, jak i klientów indywidualnych. By odpowiedzieć sobie na pytanie po co nam biuro maklerskie – jak wybrać takowe, warto przemyśleć pewne podstawowe kwestie.

Przyczynkiem do dalszych rozważań powinna być charakterystyka naszych przyszłych poczynań na giełdzie. Istotna jest zarówno średnia aktywność – czy transakcje na rynku inwestycyjnym planujemy zawierać regularnie, czy też cyklicznie. Ma to istotne znaczenie w wymiarze opłat, bowiem każde zlecenie (osobiste, telefoniczne bądź internetowe) wiąże się z koniecznością opłacenia prowizji. Należy oczywiście uwzględnić, jak wysoki jest posiadany przez nas kapitał, oraz jakie inwestycje chcemy realizować.

Kolejną kwestią są oczywiście opłaty. Co ciekawe, większość domów maklerskich często nie narzuca takowych opłat, bądź redukuje je do minimum.

Wybór dobrego rachunku to jednak kluczowa decyzja, z uwagi na wiele innych czynników. To dzięki niemu możliwy jest obrót akcjami (i to zarówno na GPW jak i na rynku NewConnect). Rachunek pozwala także obracać m.in.:

  • obligacjami skarbowymi,
  • obligacjami korporacyjnymi,
  • instrumentami pochodnymi (np. kontraktami terminowymi).

biuro maklerskie

Możliwości inwestowania jest zatem naprawdę sporo. Wybór dobrego rachunku może pomóc w zmniejszeniu ewentualnego ryzyka. Warto zwrócić także uwagę na dodatkowe korzyści. Klient biura maklerskiego zyskuje dostęp do analiz i komentarzy giełdowych, materiałów szkoleniowych – co ma nie tylko walor edukacyjny, ale przede wszystkim praktyczny. Innymi słowy, inwestowania oraz efektywniejszej kontroli nad naszymi finansami można się nauczyć. Oczywiście opłata za prowadzenie rachunku to nie jedyny wydatek, z jakim musimy się w tej sytuacji skonfrontować. Biura maklerskie często prócz prowizji wprowadzają również opłaty za informacje i narzędzia, a konkretnie dostęp do nich.

Uzyskiwanie optymalnych dochodów oraz minimalizowanie ryzyka strat to nadrzędne cechy, jakie powinno posiadać dobre biuro maklerskie. Jak wybrać jednak placówkę, w której nasze oszczędności naprawdę będą przynosiły zyski? Przede wszystkim – należy pamiętać, że w świecie giełdowych transakcji nie jest możliwe całkowite bezpieczeństwo. Warto jednak wybrać takie biuro, które będzie działało szybko i sprawnie, a komunikacja z jego przedstawicielami jest możliwa o różnych porach dnia. Istotna jest oczywiście niezawodność posiadanej przez biuro platformy transakcyjnej. Decydując się na współpracę z domem maklerskim warto zasięgnąć porady u znajomych bądź współpracowników.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany