Pielęgnacja dziecka, szczególnie dla niedoświadczonych jeszcze mam i ojców może być stresująca. Nowe informacje przyswojone przed narodzinami maluszka nie zawsze są proste do zastosowania. Wystarczy jednak nieco praktyki, by przekonać się, że dbanie o zdrowie i komfort niemowlęcia, to doświadczenie nieporównywalne z żadnym innym. Odpowiedzialność spoczywająca na rodzicach jest ogromna – dziecko jest przecież całkowicie bezbronne. Dlatego też troska powinna obejmować każdą sferę pielęgnacji, nie lekceważąc nawet pozornie błahych problemów, jak np. dbanie o skórę, pranie ubranek niemowlęcych, prawidłowa temperatura w pomieszczeniach etc.

Co zrobić, by uniknąć podstawowych problemów, a więc suchości i łuszczenia się skóry oraz odparzeń i podrażnień? Proponujemy poniższe rozwiązania

Jak dbać o skórę dziecka, by uniknąć przesuszenia?

  • Warto pamiętać, by prócz chronienia skóry przed działaniem różnego rodzaju drobnoustrojów, roztoczy, czy mogących generować alergię detergentów, dbać także o jej optymalne nawilżanie. O ile w pierwszym przypadku sprawdzą się dobrej jakości proszki i płyny do płukania dla niemowląt, to by uchronić dziecko przed przesuszeniem trzeba pamiętać o kilku dodatkowych sprawach.
  • Skóra dziecka od pierwszych dni jest dużo bardziej narażona na przesuszenie. Dzieje się tak dlatego, że gruczoły potowe oraz łojowe nie wykształciły się jeszcze w stopniu ostatecznym. Stąd też konieczne jest stosowanie ochrony przed wszelkimi podrażnieniami i to niezależnie od pory roku. Oczywiście w zimie ryzyko przesuszenia jest większe z uwagi na częstsze narażenie na mróz, a także na negatywne działanie ogrzewania czy klimatyzacji. Mieszkanie warto wyposażyć w specjalne nawilżacze powietrza, łatwe w montażu i ogólnodostępne.
  • Wbrew pozorom nadmiernemu przesuszaniu się skóry może sprzyjać też… kąpiel. Koniecznie trzeba zatem sprawdzić, czy woda nie zawiera zbyt wysokiego stężenia chloru. Nawilżanie powinno się rozpoczynać już od momentu zanurzenia malucha w wodzie – warto stosować jedynie te produkty myjące, które cieszą się pozytywną opinią renomowanych instytutów, ale też „zwyczajnych” konsumentów. Na różnego rodzaju forach internetowych nie brakuje dyskusji, dzięki którym można podzielić się wartościowymi informacjami o produktach, a także poradami, jak dbać o skórę dziecka. Poza nawilżaniem konieczne jest również optymalne natłuszczenie skóry – do czego nadaje się także niewielki dodatek oliwki dla niemowląt.
  • Bezpośrednio po kąpieli warto wzmocnić efekt nawilżenia przy pomocy tej samej oliwki, balsamu tudzież kremu na niemowląt. Produkty te powinny być hipoalergiczne, mieć krótki skład pozbawiony barwników czy substancji konserwujących, a także zawierać olejki roślinne. Skóra po kąpieli lepiej wchłania tego typu preparaty, zatrzymując wilgoć na dłużej.

Jak uniknąć odparzeń?

Ponieważ skóra niemowlęcia nie posiada wystarczającej bariery ochronnej, dużo łatwiej o podrażnienia. Jednym z ich szczególnie bolesnych dla malucha rodzajów są odparzenia. Pojawiają się na ogół w rejonie pachwin oraz pośladków i przyjmują postać lekkiego zaczerwienienia. Nie należy tego problemu lekceważyć, bowiem odparzenie może objąć dużo większy fragment skóry, prowadząc do tzw. „pieluszkowego zapalenia skóry”, które może być leczone tylko u specjalisty (na ogół przy pomocy antybiotyków). Za każdym razem jest to dla malca bolesne doświadczenie, dlatego też warto zdobyć wiedzę, jak dbać o skórę dziecka, by uniknąć problemów. Przede wszystkim:

  • konieczne są częste zmiany pieluszki – zwłaszcza latem, gdy dziecko częściej pije i częściej się wypróżnia. Istotny jest oczywiście rodzaj pieluszki bądź pampersa – odpowiedni produkt musi przepuszczać powietrze. Dodatkowo ubranka powinny być uprane w wysokiej jakości produktach przeznaczonych dla dzieci. Dotyczy to również płynów do płukania, dzięki którym tkaniny mające kontakt ze skórą stają się bardziej miękkie;
  • oczyszczanie skóry musi być równie częste – najlepiej w tym celu stosować hipoalergiczne, specjalne chusteczki, bądź też delikatne waciki czy gazę zanurzoną w ciepłej, czystej wodzie. Skórę po osuszeniu trzeba też posmarować warstwą specjalnego kremu na odparzenia, tutaj jednak należy uważać z dozowaniem. Zbyt duża ilość kosmetyków (nawet hipoalergicznych) może prowadzić do zatkania porów. Zasypki można natomiast stosować dopiero po ukończeniu pierwszego miesiąca życia;
  • przydatne bywa „wietrzenie” skóry, np. po zmianie pieluszki, po kąpieli etc. Warto pamiętać, by przy wychodzeniu na zewnątrz nigdy nie przegrzewać dziecka latem. Delikatne, bawełniane ubranka dobrze jest prać w proszku dla dzieci o neutralnym pH oraz hipoalergicznych właściwościach.

dziecko-skora

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany