Wyspa kuchenna to doskonały pomysł i sposób na aranżację kuchni z niecodziennym designem. Jednak sprawdzi się jedynie w przypadku wnętrz przestronnych. Wyspa kuchenna to rozwiązanie
funkcjonalne, które w świetny sposób porządkuje całą przestrzeń kuchni, jednak tylko wtedy, gdy ma odpowiednie wymiary a wokół niej jest dostatecznie dużo miejsca do swobodnego przemieszczania się.

Wyspa to miejsce, w którym możemy zmieścić większość przyborów i naczyń niezbędnych w codziennym przygotowywaniu posiłków. Zarówno kuchnie w stylu retro, vintage jak i nowoczesnym doskonale prezentują się z funkcjonalną i bardzo praktyczną wyspą kuchenną.

Gabaryty kuchni a wyspa

Minimalna szerokość kuchni otwartej, w której możemy umieścić wyspę powinna zostać obliczona poprzez zsumowanie ze sobą następujących wymiarów: szerokość wyspy, szerokość przejścia pomiędzy wyspą a szafkami oraz głębokość szafek. By kuchnia była funkcjonalna i przestronna wynik nie powinien być mniejszy niż 240c m. Z kolei kuchnia zamknięta najlepiej prezentuje się z wyspą, gdy jej szerokość jest nie mniejsza niż 350 cm oraz długość wynosi co najmniej 380 cm. W przybliżeniu kuchnia zamknięta idealna do zamontowania wyspy powinna mieć około 15-20 m kw powierzchni.

Kuchenka, zlewozmywak i blat na wyspie kuchennej

Na wyspie kuchennej możemy zainstalować kuchenkę – najlepiej płytę indukcyjną lub ceramiczną. Niezbędny wtedy będzie również okap, który powinien mieć szerokość co najmniej taką samą jak powierzchnia płyty grzewczej. Jeżeli decydujemy się na zlewozmywak wówczas nad nim możemy zawiesić garnki i rondle. Połączenie zlewozmywaka i kuchenki na wyspie oraz bliskie sąsiedztwo lodówki to zestaw idealny i bardzo ergonomiczny.

Duży np. drewniany blat w rogu wyspy to również bardzo praktyczne rozwiązanie. Przenoszenie półproduktów przez całą kuchnię za każdym razem, gdy gotujemy obiad może powodować liczne zaplamienia podłogi i – co najważniejsze – niepotrzebną stratę czasu. Nie zapominajmy również o odpowiednim oświetleniu, które w przypadku wyspy usytuowanej na obrzeżach kuchni jest kluczowe.

Półki i sposób zaaranżowania wyspy kuchennej

Jeżeli wyspa jest duża, warto przy niej ustawić wysokie stołki barowe i część przeznaczyć na niewielki stół. Możemy również po bokach zainstalować szereg schowków. Otwarte półki od strony pokoju, z którym graniczy wyspa mogą – ale nie muszą stwarzać pozoru nieporządku i chaosu szczególnie, gdy ustawione na nich rzeczy są często w nieładzie. Dlatego najlepiej w tych miejscach ustawiać przedmioty dekoracyjne, takie jak np. przyprawy w słoikach, makarony i kasze w komponujących się z designem wystroju pojemnikach. Możemy też zainstalować półki zamykane lub szuflady. Wyspa to doskonałe miejsce do przechowywania drobnego sprzętu AGD oraz wszystkich, niezbędnych do codziennego przygotowywania posiłków sprzętów i półproduktów.

2 komentarze

  1. Jagoda

    Przy takiej wysepce cała rodzina może uczestniczyć w przygotowaniu posiłku, ekstra! 🙂

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany