Wiosna to nie dla wszystkich czas, który kojarzy się pozytywnie. Dla większości ludzi pojawiająca się wokoło zieleń, rozwijające się trawy i drzewa to powód do radości i optymizmu. Jeśli jednak wraz z nadejściem wiosny nasze oczy zaczynają łzawić, a oddychanie przez nos staje się utrudnione z powodu zalegającej w nim wydzieliny, trudno się dziwić temu, że na naszej twarzy wcale nie pojawia się uśmiech. To znak, że najprawdopodobniej cierpimy z powodu alergii wziewnej. Na szczęście, choć objawy tego schorzenia są bardzo uciążliwe, można sobie z nimi skutecznie poradzić.

1.Unikaj narażenia na alergeny, które wywołują objawy

Wydaje się to być banalne stwierdzenie. Jest ono jednak we wszystkich podręcznikach medycznych wymieniane na pierwszym miejscu wśród metod walki z alergią i rzeczywiście skuteczność takiego postępowania jest najwyższa. Aby jednak można było unikać alergenów, trzeba najpierw dowiedzieć się, które z nich odpowiedzialne są za występowanie u nas objawów. Tutaj z pomocą przychodzą nam testy alergiczne, które wykonywane są zwykle w pakietach, obejmujących wiele najczęstszych czynników, powodujących u ludzi alergię. Aby znaleźć miejsce, gdzie można wykonać testy alergiczne, odwiedź stronę medistore.com.pl. Kiedy już wiadomo, jakich alergenów unikać, warto zapoznać się z kalendarzem pylenia poszczególnych roślin i w okresie jego największego nasilenia, ograniczyć przebywanie na świeżym powietrzu.

2. Często płucz i nawilżaj nos

Aby pozbyć się zalegających w nosie pyłków, przed którymi trudno uchronić się w stu procentach, często płucz nos, czy to specjalnie przygotowanymi, dostępnymi w aptekach hipertonicznymi roztworami, tzw. wodą morską, czy też znacznie tańszą solą fizjologiczną, której możesz używać na przykład przy pomocy strzykawki. Oprócz fizycznego wypłukiwania alergenów z nosa, takie postępowanie zapewni nawilżenie śluzówek, a jeśli będziesz używał roztworu hipertonicznego, dodatkowo powinno to zmniejszyć ich obrzęk.

3. Stosuj leki przeciwhistaminowe

Chociaż leki przeciwhistaminowe, a więc blokery receptora H1, nie zwalczają przyczyny alergii, pozwalają doraźnie opanować jej objawy. Nowe generacje leków wywołują znacznie mniej objawów niepożądanych, w tym przede wszystkim nie powodują, lub powodują w znacznie mniejszym stopniu, senność i upośledzenie koncentracji, które były główną wadą leków antyhistaminowych starszych generacji. W zależności od rodzaju objawów i ich nasilenia, można stosować preparaty przyjmowane doustnie, donosowo, czy wkraplane do worka spojówkowego. Główną zaletą leków przeciwhistaminowych jest szybki początek działania i dość duża skuteczność w likwidacji objawów.

4. Nie bój się glikokortykosteroidów

Wśród podstawowych leków używanych w przypadku alergii są glikokortykosteroidy. Wielu chorych ma w związku z tymi lekami szereg obaw, dotyczących przede wszystkim objawów ubocznych: przyrostu masy ciała, rozstępów, trądziku, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, problemów żołądkowych, osteoporozy i innych. Należy jednak z całą mocą podkreślić, że wymienione wyżej objawy niepożądane glikokortykosteroidów, mogą wystąpić przy ich doustnym stosowaniu. W leczeniu alergii stosuje się natomiast preparaty donosowe oraz krople do oczu, korzystnie wpływające na objawy nieżytu nosa oraz objawy oczne. Z objawów niepożądanych mogą niekiedy pojawić się jedynie lekkie krwawienia z nosa, czy jego suchość. Glikokortykosteroidy doustne zarezerwowane są do opanowania naprawdę ciężkich przypadków alergii.

5. Rozważ odczulanie

Odczulanie, czyli immunoterapia swoista, to skuteczna, jednak czasochłonna metoda, pozwalająca poradzić sobie z alergią. W przypadku alergii wziewnych, sezonowych, polecane jest tzw. odczulanie przedsezonowe, polegające na podawaniu na kilka tygodni przed okresem pylenia danej rośliny szczepionki, przygotowującej na zetknięcie się organizmu z naturalnym alergenem. Nie jest to zabieg jednorazowy i konieczne jest przyjęcie kilku dawek szczepionki w okresie przygotowawczym, a następnie podtrzymywanie efektu poprzez okresowe przyjmowanie dawek podtrzymujących szczepionki przez kilka kolejnych lat.

Choć osobom zmagającym się z alergią sezonową może być trudno w to uwierzyć, dzięki zastosowaniu skutecznego leczenia, także i one mogą w pełni cieszyć się wiosną, nie doświadczając przykrych objawów choroby.

2 komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany