Białko stanowi niezwykle istotny element jadłospisu – szczególnie podczas odchudzania. Korzysta z tego również współczesna dietetyka, tworząc coraz to nowe sposoby na utratę zbędnych kilogramów. Jedną z najsławniejszych pozostawała do niedawna dieta dr Dukana, która budziła początkowo spory entuzjazm, lecz równie silne kontrowersje. Zasady diety OXY powstałej na kanwie tego rozwiązania są mniej restrykcyjne, co sprawia, że to ona stała się współczesnym hitem wśród białkowych kuracji. Dlaczego? Spieszymy z wyjaśnieniami.

Zasady diety OXY są bardzo proste, choć nie stanowi ona niedrogiego rozwiązania. Warto jednak zapoznać się z przykładowym jadłospisem oraz możliwymi skutkami ubocznymi jego stosowania. Dobra wiadomość jest taka, iż ten trójfazowy system odchudzania trwa zaledwie trzy tygodnie i ma wpływ nie tylko na wagę, lecz również na funkcjonowanie organizmu a także na samopoczucie (które, rzecz jasna ma być dużo lepsze po ukończeniu programu). Jak deklarują propagatorzy diety, podczas jej stosowania możliwa jest utrata nawet 15 kilogramów, co może budzić pewne wątpliwości oraz obawy przed wystąpieniem efektu jo-jo. Dieta OXY bazuje na białku, a jednocześnie redukuje zawartość tłuszczy oraz węglowodanów w posiłkach do minimum. Co to oznacza w praktyce?

Jadłospis diety oxy

Podczas pierwszej fazy, trwającej tydzień spalany jest tłuszcz. Dzieje się tak dzięki białku zwierzęcemu, teoretycznie nie wywołującemu efektów ubocznych, oraz nie obciążającemu nerek czy wątroby. Dopiero w drugim tygodniu kuracji do jadłospisu włączone zostają produkty zawierające białko roślinne. Istotne pozostaje zachowanie proporcji, które powinny wynosić 50/50 białka zwierzęcego z roślinnym. Trzeci tydzień to natomiast okres stabilizacji. W tym momencie dodajemy do diety węglowodany oraz ograniczamy białko (nadal stanowi ono jednak istotny element diety).

Przez cały czas kuracji towarzyszy nam specjalny OXY Shake, posiadający właściwości antyoksydacyjne. Bazę dla tego produktu stanowią: kefir, otręby pszenne oraz suszona żurawina. Według twórców diety taki skład pozwala na usuwanie z organizmu toksyn, korzystnie wpływa również na pracę układu moczowego (nerek oraz dróg moczowych). Można zatem stwierdzić, iż dieta OXY dużo lepiej niż dieta Dukana oddziałuje na stan naszego zdrowia. Nie należy jednak popadać w przesadę. Zasady diety OXY jasno mówią bowiem o eliminacji podstawowych, istotnych dla organizmu składników z menu – nawet jeżeli to tymczasowe rozwiązanie.

dieta oxy

Przed wdrożeniem tego sposobu odżywiania zdecydowanie warto zasięgnąć porady dietetyka lub lekarza. Zwłaszcza, jeżeli nadwaga, z którą się borykamy jest znaczna. Do wad diety OXY zdecydowanie można zaliczyć szybki spadek wagi – wspomniane spalanie niekoniecznie może obejmować tutaj tkankę tłuszczową, ale glikogen czyli cukier magazynowany w mięśniach szkieletowych oraz wątrobie. Takie tempo odchudzania nie sprzyja zachowaniu zdrowia, a także nowej, szczuplejszej sylwetki. Mimo to ilość zwolenników zasad diety OXY rośnie, z uwagi na jej dostępność oraz prostotę.

Choć gwarancja utraty zbędnych kilogramów nie jest oczywista, to ten sposób odżywiania spotyka się z entuzjazmem. Szczególnie u osób, które straciły już nadzieję na to, że walka z nadwagą bądź otyłością może być zwycięska. Nie należy jednak zapominać, że jakkolwiek restrykcyjna nie była dieta, jej skuteczność sprowadza się nie tylko do posiłków, ale też systematycznej aktywności fizycznej. Dopiero połączenie tych dwóch elementów może stanowić zdrowy i skuteczny sposób na redukcję wagi.

Jedna odpowiedź

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany