Decyzja o zakupie mieszkania bądź domu powinna być motywowana preferencjami przyszłych domowników. Koszty zakupu i eksploatacji różnią się nieznacznie, jednak należy wziąć pod uwagę także koszty dodatkowe, np. związane z dojazdem.

Koszty zakupu nieruchomości

Mimo że metraż mieszkania jest znacznie mniejszy niż powierzchnia domu, często za mieszkanie musimy zapłacić nawet dwukrotnie więcej niż za dom. Najdroższe mieszkania to te zlokalizowane w samym centrum miasta. Koszt zakupu mieszkania zlokalizowanego na obrzeżach miasta, również jest wyższy niż cena za 1 m2 domu za miastem.

Koszty utrzymania mieszkania

Kwota utrzymania mieszkania zależy m.in. od powierzchni i standardu lokalu. Największe koszty, to te, związane z czynszem. Wysokość zwykle zależy od powierzchni mieszkania, lokalizacji i wieku budynku. Starsze bloki i kamienice wymagają większych opłat, ponieważ wzrasta opłata na Fundusz Remontowy. W czynsz często wliczona jest już zaliczka opłaty za zimną wodę, ścieki, śmieci, ogrzewanie, Fundusz Remontowy i podatek od nieruchomości. Do czynszu należy doliczyć comiesięczne opłaty za gaz, prąd i media.

Koszty utrzymania domu

Koszty utrzymania domu zależą od metrażu, stanu technicznego nieruchomości, termoizolacji i wielkości działki. W kwestii kosztów utrzymania domu, dominują opłaty za ogrzewanie. Sięgają one blisko 500-700 zł miesięcznie w okresie zimowym. Pozostałe koszty to prąd, woda i odprowadzenie ścieków, które opłacane są zwykle raz na kwartał. Dodatkowe koszty to media i podatek od nieruchomości. Na naszych barkach leżą również opłaty za koszty remontów. Mimo że nie jest to comiesięczny wydatek, radykalnie wpływa on na koszt utrzymania domu

Decydując się na zakup lub wybudowanie domu, musimy wziąć pod uwagę wyższe opłaty w miesiącach zimowych i konieczność dojeżdżania do pracy samochodem. Jeżeli domownicy będą pracować ok. 18 km od miejsca zamieszkania, a do pracy będą dojeżdżać dwoma samochodami, koszty transportu w sumie wyniosą ok. 400-500 zł miesięcznie (przy spalaniu 5,5 l ON na 100 km). Użytkując dom jednorodzinny, powinniśmy liczyć się także z kosztami związanymi z pielęgnacją posesji wokół domu, np. zakupem sprzętów ogrodniczych i opłatą podatku. Wysokość podatku uzależniona jest od lokalnych ustaleń.

Zgodnie z danymi Home Broker, w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni użytkowej przewagę osiąga dom – miesięczny koszt utrzymania mieszkania w przeliczeniu na metr kwadratowy wynosi blisko 7,5 zł a domu około 2,5 zł za metr.

mieszkanie-rzut

2 komentarze

  • Artur
   Artur

   Biorąc pod uwagę aspekt prywatności – masz rację. Niestety dla wielu osób ten wybór nie jest tak oczywisty.

   Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany