Można powiedzieć, że różnica wizualna pomiędzy kartą kredytową i kredytową jest niewielka. Dodatkowo obie karty zastępują gotówkę w portfelu, a także można je z powodzeniem używać do płacenia za zakupy oraz do wypłat z bankomatu. Nic więc dziwnego, że wiele osób nie widzi między nimi różnicy i traktuje je tożsamo. Natomiast w momencie gdy istnieje konieczność podjęcia decyzji o wyborze należy wiedzieć czym różni się karta debetowa od kredytowej.

Karty płatnicze są elektronicznymi środkami płatności, które bardzo ułatwiają codzienne życie. Dzięki nim nie trzeba nosić przy sobie gotówki, więc posiadania choć jednej w portfelu to obecnie pewna norma. Możne je otrzymać zaraz po założeniu konta w banku lub po wypełnieniu odpowiedniego wniosku. Jednak obie mimo wielu podobieństw bardzo się od siebie różnią, zwłaszcza jeśli chodzi o zarządzanie środkami pieniężnymi na koncie.

Karta debetowa jest przypisana do danego konta

Karta debetowa umożliwia łatwy i szybki dostęp do własnych środków zgromadzonych na rachunku bankowym, a także daje możliwość zrobienia debetu jeśli do rachunku przypisany jest limit debetowy  .  Jest ona udostępniana każdemu właścicielowi rachunku wraz z jego otwarciem, a regularne wpływy na konto nie są kryterium przyznawania tej karty. Można nią płacić za bieżące zakupy, transakcje internetowe oraz pozwala na dokonywanie wypłat gotówki z bankomatu. Co najważniejsze za korzystanie ze środków płatniczych zazwyczaj nie jest pobierana żadna dodatkowa opłata. Natomiast wiele banków pobiera pewną sumę z konta w przypadku nie korzystania z karty debetowej.

Karta kredytowa pozwala na korzystanie ze środków banku

W przypadku dokonywania transakcji przy pomocy karty kredytowej, tak na prawdę korzysta się ze środków banku. Jej właściciel otrzymuje pewną pulę pieniędzy do wykorzystania w danym miesiącu. Limit wyznaczony przez bank, jest tak zwanym kredytem odnawialnym. Oznacza to, że w momencie spłaty zadłużenia automatycznie zwiększają się dostępne środki, co w efekcie pozwala wykonywać dalsze transakcje. Jednak w wypadku korzystania z karty kredytowej należy liczyć się z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów, jakim jest oprocentowanie kredytu na karcie. Natomiast wiele banków nie nalicza odsetek w przypadku terminowej spłaty kredytu, który zwykle wynosi około 25-30 dni od daty sporządzenia wyciągu zawierającego informacje o transakcjach wykonanych w poprzednim okresie. Karta kredytowa nie jest powiązana z kontem i zwykle stanowi opcję dodatkową. Natomiast jest ona bardzo przydatna w momencie pojawienia się nieplanowanych wydatków podczas wyjazdów urlopowych, delegacji czy nadprogramowych zakupów.

Jak widać różnica między kartą debetową a kredytową jest znacząca. W pierwszym wypadku wypłacając gotówkę korzysta się z własnych środków, w drugim są to pieniądze banku. Każda z nich ma swoje plusy i może być wykorzystana w różny sposób. W przypadku karty debetowej nie ponosi się dodatkowych opłat za wykorzystywanie środków. Z kolei karta kredytowa przydaje się przy niespodziewanych wydatkach. Dokonując wyboru należy więc kierować się swoimi potrzebami, a nie podejmować pochopną decyzję.

Jedna odpowiedź

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany