Oszczędzanie stało się ostatnio bardzo modne. Oszczędzają wszyscy. Studenci, aby pokryć nieprzewidziane wydatki lub sfinansować wymarzone wakacje, młode małżeństwa, aby zgromadzić wkład własny, niezbędny do zakupu wymarzonego mieszkania, dojrzali przedstawiciele klasy średniej, którzy pragną wreszcie zbudować wymarzony dom za miastem. Oszczędzają nawet dzieci, regularnie zasilając swoje świnki skarbonki drobnymi kwotami.

Trudno się dziwić. Oszczędności zwiększają poczucie bezpieczeństwa i finansowej stabilizacji, pozwalają również spełniać najskrytsze, często pielęgnowane przez lata marzenia.

Jak oszczędzać?

Współczesny rynek finansowy daje nam cały ogrom możliwości oszczędzania. W zależności od swoich potrzeb i preferencji możemy wybrać bardziej lub mniej ryzykowne narzędzia finansowe, które pozwolą nam wygenerować zyski. Jeśli szukasz takiej formy oszczędzania, która całkowicie zabezpieczy Twój kapitał i nie narazi Cię na jego utratę możesz wybrać konto oszczędnościowe lub zdecydować się na otwarcie lokaty bankowej.

Konto a lokata – podstawowe różnice

Konto oszczędnościowe możesz otworzyć w dowolnej chwili, wpłacając na nie regularnie nawet niewielkie kwoty. Taki rachunek będzie idealny do regularnego, długofalowego oszczędzania. Konto oszczędnościowe możesz prowadzić bowiem przez wiele lat. Oprocentowanie konta zależy z reguły od ulokowanej na nim kwoty. Niezaprzeczalnym walorem rachunku oszczędnościowego jest możliwość obracania zgromadzonymi na nim środkami bez utraty odsetek. Oznacza to, że w przypadku nieplanowanych wydatków czy sytuacji losowych bez problemu wypłacisz pieniądze z rachunku oszczędnościowego nie narażając się na utratę odsetek

Lokata terminowana jest depozytem składanym w banku na określony czas (np. 3, 6 czy 12 miesięcy). W przeciwieństwie do rachunku oszczędnościowego, wycofanie pieniędzy przed terminem wiąże się z koniecznością poniesienia finansowych konsekwencji. Bardzo często w umowie otwarcia lokaty bank zastrzega sobie, że w przypadku rozwiązania lokaty przed terminem naliczone odsetki będą obniżone lub nie będzie ich wcale. Dużym plusem lokaty bankowej jest możliwość precyzyjnego określenia zysku z inwestycji.

Dla kogo konto oszczędnościowe, dla kogo lokata?

Konto oszczędnościowe będzie idealne dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z oszczędzaniem, gromadzą kapitał i nastawiają się na długofalowe oszczędności. Świetnie sprawdzi się również jako fundusz rezerwowy, który zapewni wsparcie finansowe w przypadku nieprzewidzianych wydatków. Pamiętaj jednak, że dokonując regularnych wypłat z takiego rachunku zwiększasz koszty, które mogą zjeść naliczane odsetki.

Lokata będzie znakomitym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy są w stanie „zamrozić” określoną kwotę na jakiś czas i nastawiają się na jednorazowy, z góry określony zysk. Lokata sprawdzi się idealnie, jeśli dostaliśmy sporą kwotę pieniędzy i chcielibyśmy bezpiecznie ją ulokować, nie narażając się na pokusę roztrwonienia oszczędności. Szukając godnej polecenia lokaty koniecznie zwróć uwagę na 2-miesięczną Lokatę Mobilną, oferowaną przez Getin Bank. Lokata Getin Bank gwarantuje aż 3% zysku w skali roku! Aby ją założyć, skorzystaj z Bankowości Mobilnej Getin Mobil.

2 komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany