Na rynku samochodowym istnieją takie marki, o których istnieniu słyszał każdy, niezależnie od tego, czy sfera ta go interesuje. Można powiedzieć, że są to pewnego rodzaju symbole czasów współczesnych, legendy motoryzacji. Ich rozwój na przestrzeni lat cechowało wprowadzanie licznych innowacji technicznych, ale też kreowanie własnego niepowtarzalnego stylu. Do takich marek z pewnością zaliczyć można Mercedesa, który posiada już swoje miejsce w historii oraz w popkulturze.

Mercedes Benz to marka, której historia powstania sięga schyłku XIX wieku, a konkretnie roku 1883. Wtedy to Karl Benz założył swoją firmę w Mannheimie (Benz & Co). Dekadę później powstały pierwsze modele – Benz Viktoria oraz Benz Velo (wytwarzany już na skalę przemysłową).

Nazwa Mercedes oraz charakterystyczne logo pojawiły się dopiero po upływie kolejnych kilku lat. W roku 1890 natomiast swoje przedsiębiorstwo powołał do życia Gottlieb Daimler. Początkowo firma zajmowała się również projektowaniem łodzi oraz sterowców, a samochód – model o nazwie Phoenix wyprodukowano w 1897 roku.

Pierwszy pojazd o o nazwie Mercedes powstał w  1901 roku, miał moc 35 KM i osiągał prędkość 80 km/h, co na owe czasy było zawrotną prędkością.

Mercedes to imię kobiece, które oznacza „łaskę” (z hiszpańskiego). Wbrew obiegowym opiniom, nie nazywała się tak ani córka Daimlera ani Benza, lecz wspierającego postęp technologii automobili Austriaka Emila Jellinka, współpracującego z marką Daimler, a później – Daimler Benz. Do połączenia sił dotąd pracujących niezależnie nad projektami Benza oraz Daimlera doszło podczas I wojny światowej (dotychczas obaj przedsiębiorcy konkurowali ze sobą), na oficjalną decyzję trzeba było poczekać do 1926 roku. Sztandarowymi postulatami marki było: dochowanie wysokiej jakości, wprowadzanie innowacji, a także nacisk kładziony na bezpieczeństwo samochodów. To właśnie dbałość o szczegóły od samego początku zjednywała Mercedesowi zwolenników. Pierwszym autem stworzonym pod wspólnym szyldem był model K – z 1926 roku.

mercedes

Na przestrzeni wielu lat współpracy udało się zaprojektować i wyprodukować takie legendy motoryzacji pierwszych dekad XX wieku, jak:

* sześcio cylindryczny Mercedes Sport (1927);

* Mercedes 770, z ośmioma cylindrami i silnikiem o imponującej pojemności 7,7 l. (1930);

* Mercedes 260 D – w którym po raz pierwszy w dziejach  zastosowano silnik Diesla (1936);

* Mercedes 300SL Coupe – sportowy model z drzwiami otwieranymi w górę (1954);

Od 1998 roku spółka Daimler – Benz nie funkcjonuje już w dawnej formie – doszło bowiem do fuzji z amerykańską marką Chrysler (w porównaniu z poprzednim mariażem, krótkotrwałej, bo 9-letniej). Współcześnie koncern, w którego skład wchodzi marka Mercedes – Benz produkuje zarówno auta osobowe, jak i autobusy, samochody dostawcze i ciężarowe. Po dziś dzień prestiż marki jest zauważalny, mimo cyklicznie występujących problemów z kontrahentami.

Jedna odpowiedź

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany