Niektóre z diet posiadają status kultowych. Tak jest w przypadku diety kliniki Mayo. Choć obecnie jej popularność nieco przygasła w wyniku pojawienia się nowych sposobów redukcji wagi, takich jak rozmaite diety białkowe, warto pamiętać, iż niegdyś ten program był niezwykle popularny. Jego fenomen sprowadzał się również do krótkiego okresu trwania. Więcej konkretów?

Dieta kliniki Mayo została opracowana jako program umożliwiający skuteczną i szybką walkę z otyłością. Opiera się na jajkach oraz warzywach. Choć jajka nie należą do produktów wyjątkowo niskokalorycznych (w jednej sztuce znajdziemy od 80 – 100 kcal) to jednak ich białko przyspiesza przemianę materii, ułatwiając przy tym budowanie masy mięśniowej. Warzywa natomiast dostarczają optymalnych ilości błonnika rozpuszczalnego, dzięki któremu można uniknąć zaparć. Nie bez znaczenia jest również bogata zawartość witamin i minerałów w tej diecie. Oczywiście, jak każdy program odchudzający, również w tym przypadku dieta budzi różnego rodzaju emocje. W większości dietetycy są zgodni co do jej skuteczności, niemniej jednak lekarze zalecają, by zamiast 2 -tygodniowego okresu stosować ten sposób odżywiania przez kilka dni.

Dieta kliniki Mayo – założenia

Dieta może być traktowana jako sposób na detoksykację organizmu. Wypija się w jej trakcie duże ilości płynu co pozwala zredukować ilość toksyn w naszym ciele (na które jesteśmy szczególnie narażeni współcześnie). Rzecz jasna popularność tej diety wynika w znacznej mierze z tego, że można na niej schudnąć aż 5 kg w krótkim okresie czasu. W jaki sposób? Można wyróżnić kilka rodzajów kuracji jajecznej, niemniej jednak najistotniejsze jest dostarczanie organizmowi dużych ilości białka. Codzienny jadłospis kształtuje się następująco: zjada się około 4 – 6 jajek, sałatę, szpinak, brokuły i inne niskokaloryczne warzywa, a także wypija znaczne ilości płynów (wody, ziołowych naparów) – nawet do 3 litrów. cytomegalia w ciazy, aczkolwiek ich spożycie musi być ograniczone. Praktycznie każdy z kilku codziennych posiłków wygląda tak samo. By uniknąć nadmiernej monotonii można zmienić skład ostatniego dania w ciągu dnia. Zamiast jajek dopuszczalny jest kawałek piersi kurczaka, chudej ryby gotowanej na parze oraz warzyw.

Na diecie bezwzględnie należy unikać soli, cukru, produktów tłustych, alkoholu i napojów gazowanych, ziemniaków i roślin strączkowych, a także, co oczywiste słodyczy. Jeżeli program odchudzający trwa 14 dni, to w drugim tygodniu można pozwolić sobie na dodanie do menu niewielkich ilości pełnoziarnistego pieczywa (dla dodatkowego usprawnienia metabolizmu).

Dieta kliniki Mayo

Dieta kliniki Mayo nie jest pozbawiona mankamentów. Warto podkreślić, iż już jedno jajko (a przede wszystkim jego żółtko) pokrywa całkowicie zapotrzebowanie na dobry cholesterol. Stąd – osoby, które borykają się z nadmiarem tego elementu w organizmie powinny nieco zmodyfikować jadłospis i spożywać jedno jajko w całości, a w ramach pozostałych posiłków jeść jedynie białka jaj. Kolejną wadą diety pozostaje niewystarczająca ilość węglowodanów. Owszem, w menu widnieją warzywa, brakuje jednak produktów zbożowych. W wyniku tego mogą się pojawić problemy z koncentracją czy znaczne osłabienie, a nawet zaburzenia w przemianie materii. Teoretycznie perystaltyka jelit jest regulowana przez zawartość błonnika w warzywach oraz ilość wypijanej wody niemniej jednak – dieta kliniki Mayo mimo swej udokumentowanej skuteczności nie powinna być stosowana zbyt długo.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany