Nieco niedoceniani we współczesnym świecie, czasami spychani na margines rodzicielstwa i degradowani do roli maszynki do robienia pieniędzy. Ojcowie, bo to o nich oczywiście mowa, stanowią jednak ważną i integralną część życia dziecka. W czasach gdy coraz większa liczba dzieci wychowuje się w niepełnych rodzinach, zapominamy o fundamentalnym znaczeniu i konsekwencjach dla zdrowia psychicznego oraz emocjonalnego dziecka, jakie niesie za sobą udział ojca podczas dorastania. Na ironię zasługuje także fakt, iż aż do początków ubiegłego stulecia, brakowało oficjalnego potwierdzenia znaczenia ojcostwa w życiu człowieka. Dzień Ojca jest szczególnym świętem, podkreślającym rolę społeczną jaką odgrywają ojcowie w procesie wychowania dzieci i budowania silnego społeczeństwa.

Tak to wszystko się zaczęło

Sonora Smart Dodd

Choć współczesny Dzień Ojca ma stosunkową krótką, bo zaledwie nieco ponad stuletnią tradycję, to historycy odkryli wzmianki świadczące o tym, że już w czasach babilońskich istniał zwyczaj składania ojcom życzeń. Archeolodzy odnaleźli bowiem zapisane ponad 4 tysiące lat temu gliniane tabliczki, w których mieszkaniec Babilonu o imieniu Elmesu składa swojemu ojcu życzenia zdrowia oraz długiego życia. Jednak obecny Dzień Ojca zawdzięczamy Amerykanom, a konkretnie pewnej Amerykance – mieszkańce miasteczka Spokane w stanie Waszyngton, Sonorze Louise Smart Dodd. Panna Dodd, córka weterana wojny secesyjnej, na wieść o ustanowionym w 1909 Dniu Matki, doszła do wniosku, że podobne święto należy się także ciężko pracującym ojcom. 27 letnia Sonora doskonale wiedziała co znaczą trudy ojcostwa – przez lata obserwowała jak jej ojciec zmaga się z problemami samotnego wychowywania szóstki dzieci. Matka Sonory zmarła bowiem podczas porodu, gdy ta miała zaledwie 16 lat.

Oficjalne Święto

Pozostało jeszcze przekonać do tego pomysłu społeczność. A to nie było wcale łatwe. Wyśmiewana i wyszydzana, a mimo to z uporem dążyła do celu. W końcu udało się. Sonora przekonała duszpasterza i mieszkańców Spokane, żeby w dniu 5 czerwca oddać cześć ojcom na całym świecie. Ostatecznie jednak, z powodu zbyt małej ilości czasu na przygotowania, uroczystości odbyły się 19 czerwca 1910 roku. Przez lata było to święto jednak lokalne, jednak rosnąca w Stanach Zjednoczonych popularność idei sprawiła, że w 1916 roku zaakceptował je prezydent Woodrow Wilson. Ostatecznie święto to weszło do kalendarza w 1966 roku za sprawą proklamacji prezydenta Lyndona Johnsona, jednak oficjalny akt prawny ustanawiający Dzień Ojca w Stanach Zjednoczonych został podpisany dopiero w 1972 roku przez Richarda Nixona.

Dzień Ojca na świecie

Dzień Ojca zdobył sobie niemałą popularność nie tylko w Stanach Zjednoczonych ale i na całym świecie. Podobnie jak w przypadku Dnia Matki, różne są jednak daty jego obchodzenia. W Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz Wielkiej Brytanii jest to zawsze trzecia niedziela czerwca. Z kolei niemieckie dzieci składają życzenia swoim ojcom w dzień Wniebowstąpienia Pańskiego (39 dni po niedzieli wielkanocnej). Dzieci z krajów skandynawskich szykują laurki w każdą drugą niedzielę listopada (tutaj wyłamała się Dania, w której jest to 5 czerwca). W krajach takich, jak: Tajlandia, Wenezuela. Irlandia lub Grecja prezent dla taty szykowany jest natomiast na pierwszą niedzielę września. W Polsce Dzień Ojca obchodzony jest od roku 1965 i przypada oczywiście na 23 czerwca.

daddy

Co dla taty?

Mimo kilkudziesięcioletniej tradycji, Dzień Ojca nadal cieszy się nieco mniejszą popularnością niż dzień, w którym świętują mamy. Coraz częściej jednak, ojcowie mogą liczyć na coś więcej niż laurka i zdawkowe życzenia. Statystyki mówią, że przeciętny ojciec otrzymuje w tym dniu…krawat lub piżamę. Prezent dla taty może być kłopotliwy ale warto chyba nieco bardziej się postarać, aby chociaż raz w roku, w tym szczególnym dniu, okazać tatom nasze przywiązanie i wdzięczność. Ojcowie będą na pewno zachwyceni ze spędzonego wspólnie ze swoim dzieckiem czasu. Warto też pokusić się o coś mniej typowego i materialnego. Wymarzony lot szybowcem, szkolenie rajdowe lub przejażdżka Ferrari to prezenty nieco mniej tradycyjne, na pewno jednak będą strzałem w dziesiątką i okazją do spędzenie tego dnia w sposób wyjątkowy. Sporo tego typu pomysłów znajdziemy na stronie Katalogu Marzeń: https://katalogmarzen.pl/pl/k/prezent-dla-taty.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany