O tym, iż palenie papierosów jest przyczyną licznych chorób układu serca, a przede wszystkim główną przyczyną nowotworów płuc wiedzą współcześnie zarówno eksperci, jak i laicy. Stąd też próby rzucania palenia codziennie na świecie podejmuje bardzo liczna grupa osób.

Niestety – wedle bardzo ogólnych statystyk, przeciętny palacz próbuje zerwać z nałogiem aż 17 razy. Co więcej – próby te kończą się sukcesem jedynie u 4 osób na 100.

Rozwiązaniem problemów może być papieros elektroniczny, wynaleziony ponad dekadę temu.

Czym jest e papieros

E – papieros jest przedstawiany nie tylko jako metoda na rzucenie palenia, lecz również jako nieszkodliwa przyjemność. Jak jednak jest naprawdę? Warto rozważyć wady i zalety tego innowacyjnego produktu, który podbił rynki na całym świecie. Przede wszystkim należy jednak pamiętać, iż niezależnie od formy podania, nikotyna pozostaje używką i nie powinna być dawkowana w sytuacji, gdy cierpimy na określone schorzenia bądź też znajdujemy się w stanie wymagającym szczególnej troski (ciąża, okres laktacji, rekonwalescencja po chorobie). Łatwo zatem zauważyć, iż elektroniczny papieros dla każdego po prostu nie istnieje.

Rodzaje e – papierosów – forma, budowa

Na rynku dostępne są liczne rodzaje modeli e-papierosów. Kolejne innowacje są wprowadzane nieprzerwanie od roku 2003, kiedy to wprowadzono na rynek pierwszy wariant tego urządzenia. Wśród najczęściej sprzedawanych obecnie w Polsce modeli znajdują się proste, dwuczęściowe egzemplarze złożone z baterii (litowo-jonowej) i parownika. Są one modyfikacją poprzedniego wariantu, w których parownik także dzielił się na dwie części. Takie ułatwienie sprawiło jednak, iż poszczególne egzemplarze są dużo łatwiejsze w użytkowaniu, a także w wymianie czy serwisowaniu – przykładem może być Vype – http://www.govype.com/pl. Najstarsze typy e-papierosów posiadały bardziej skomplikowaną budowę, wymagały też dużo dłuższego ładowania. Niemniej jednak również one znajdowały zwolenników. Nie sposób jednak powiedzieć, iż istnieje e-papieros dla każdego.

Zalety i wady produktu

Zalety elektronicznego papierosa najłatwiej wskazać poprzez jego porównanie ze zwyczajnym tytoniowym wyrobem:

  • podczas gdy „tradycyjny” papieros zawiera ponad 5600 związków chemicznych, w większości toksycznych, w składzie liquidów do e-papierosa znajdują się: nikotyna, gliceryna bądź glikol propylenowy, woda oraz substancje zapachowe i smakowe (wszystkie atestowane). Szkodliwość takiego produktu jest więc relatywnie mniejsza, z uwagi na to, iż nie zawiera tlenku węgla, który w znacznym stopniu jest odpowiedzialny za zaburzenia w funkcjonowaniu układu oddechowego i sercowo-naczyniowego;
  • e-papieros jest bezpieczny dla „biernych palaczy”, bowiem nie pozostawia w powietrzu ani nikotyny, ani tlenku węgla;
  • wedle badań przeprowadzonych przez  kardiologa z Grecji, dr Konstantinosa Farsalinosa oraz jego zespół ustalono, iż e-papierosy nie są szkodliwe dla układu krwionośnego. Mało tego – specjalista oświadczył, iż nie zauważono różnic pomiędzy parametrami osób niepalących oraz palaczy e – papierosów w zakresie hemodynamiki;

Naturalnie, jak każda używka, e-papieros nie jest pozbawiony wad. W większości informacje nie zostały jednak należycie potwierdzone. Przyczyna jest bardzo prosta – produkty funkcjonują na rynku zbyt krótko, by wykonać długofalowe badania. Wśród efektów ubocznych stosowania produktów z tej linii odnotowano jak dotąd:  przemijającą suchość w gardle i kaszel bądź reakcję alergiczną na glikol. Ostatnia z substancji z reguły nie powoduje uczuleń, jednak zawsze warto pamiętać o wyjątkowych użytkownikach. Szczególnie, że glikol w e-papierosach występuje w ilościach naprawdę dużych.

vype-epen

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany