Polska, tradycyjna kuchnia ma swój urok i przypomina smakiem dziecinne lata. Warto jednak poszerzać swoje kulinarne horyzonty, wychodząc poza schabowego z kapustą i ziemniakami – poszukując zupełnie nowych aromatów. Nawet, jeśli nie chcesz eksperymentować z kuchnią z Dalekiego Wschodu, prawdziwa przygoda czeka Cię w Europie.

Wyruszmy więc w podróż po smakach Europy – warto, bo dzięki temu można odkryć coś zupełnie nowego!

Smaki Południa

To one fascynują nas chyba najbardziej. Świat zakochał się w kuchni rodem z nad Sekwany i Loary, ale i Tybru czy Tagu. Mowa oczywiście o kuchniach Francji, Włoch oraz Hiszpanii. W szczególności nasze serce podbiły przepisy rodem z Włoch. Być może dlatego, że wydaje się być najprostszą spośród wszystkich, spośród których możemy wybrać. Ot, makaron i pizza.

parpadelleNie jest jednak tak łatwo, jak się wydaje – szczególnie, że wiele dań ze słonecznej Italii dociera do nas już w zamerykanizowanej wersji. Wystarczy spojrzeć na pizzę, często określaną najpopularniejszym daniem świata. Ta na grubym cieście, z serem zamkniętym w rantach niewiele ma wspólnego z pizzą z prawdziwej włoskiej trattorii – cienkiej, podawanej bynajmniej nie z sosami i z niewielką ilością składników. Ale i pasta może zostać podana niewłaściwie. Klasyczny przykład to spaghetti bolognese. To najsłynniejszy włoski makaron, prawda? Błąd! Włoch – nie tylko ten z Bolonii i całego regionu Emilia – Romana wzdrygnie się na myśl o takim połączeniu. Ragu wołowe, a i owszem, jest w Italii serwowane z makaronem, ale nigdy tym do spaghetti! W wersji, która nie profanuje włoskiej pasty, bo z makaronem parpadelle zjesz je np. w restauracji Sketch w Teatrze Wielkim w Warszawie – warto!

Poszukując aromatów francuskich, sięgnąć warto np. po beuf Bourguignon, czyli wołowinę po burgundzku, czy policzki wołowe duszone w czerwonym winie – bo kuchnia z Paryża czy Lyonu to nie tylko croissanty i naleśniki! Eksperymentując dalej zaś, postawić można na owoce morza. Jeśli Hiszpania, to zdecydowanie paella, ale i np. Mare Caldo – potrawka z małż i krewetek z kaszą kuskus i okoniem morskim – w kuchni z południa Półwyspu Iberyjskiego jak na dłoni widać już inspiracje kuchnią Maghrebu!

Na północ lub na wschód

Gravlax

Szukając kulinarnych inspiracji poza Polską, warto wyruszyć nie tylko na południe. Wiele ciekawych przepisów – także tych do wykonania w domu – znajdziemy na wschód od granicy naszego kraju. Czebureki, cepeliny, barszcz ukraiński – to znamy wszyscy i, co najważniejsze – możemy przygotować w domu. Ale może warto poeksperymentować jeszcze bardziej – sięgając choćby po Gravlax prosto z Norwegii? Marynowany (sic!) łosoś z dodatkami zaskoczy aromatem i przekona do ryb nawet tych, którzy na co dzień unikają ich jak ognia.

Zainspirowany? Jeśli tak, bez względu na to, gdzie jesteś – wyrusz na kulinarną przygodę. Wiele spośród klasycznych potraw europejskich przygotujesz w domowym zaciszu, lub – jeśli nie chcesz spędzać czasu w kuchni – zamówisz w restauracji.

Warto otworzyć się na nowe smaki!

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany