Wakacje w pełni, a wraz z nimi coraz większa liczba urlopowych wyjazdów. Trudno byłoby sobie wyobrazić wyprawę bez smartfona w kieszeni.

Jeszcze kilka lat temu, telefon komórkowy służył głównie po to, by w trakcie wyjazdu mieć kontakt z bliskimi. Jednak przy dzisiejszym stopniu zaawansowania, to jedno urządzenie swobodnie spełni także kilka innych ról, które dawniej wymagały zabrania co najmniej kilku osobnych urządzeń. Wybierając telefon komórkowy na wakacje, warto zwrócić uwagę na kilka jego parametrów.

Odporność na wodę

Chyba każdemu użytkownikowi telefonu komórkowego zdarzyło się upuścić telefon do wody. I niezależnie od tego, czy była to umywalka, kałuża czy też może nawet górski potok podczas wyprawy w Tatry, konsekwencje niemal zawsze są nieciekawe. Elektronika wilgoci nie lubi, a smartfony często projektowane są w taki sposób, że wystarczy nawet jedna kropla wody, by nagle powstało zwarcie i przestały działać. A raczej nikt nie chciałby ponosić dodatkowych kosztów związanych z naprawą (z reguły niemożliwa) czy nawet koniecznością zakupu drugiego telefonu na wakacjach, ponieważ znacznie podniosłoby to budżet wakacyjnych wypraw.

Pęd do tego, aby zmniejszyć wielkość telefonu, jednocześnie wyposażając go w jeszcze większą ilość elektroniki sprawia, że większość współczesnych smartfonów jest naprawdę wrażliwa na zamoczenie. Czy to oznacza, że trzeba ze sobą wziąć dodatkowy telefon, który w razie zamoczenia “właściwego” posłuży jako zapasowy?
Gdyby nie było na rynku wodoszczelnych telefonów, byłoby to jakieś rozwiązanie, choć nie jest ono nadmiernie wygodne. Mając jednak świadomość ryzyka uszkodzenia telefonu w wodzie, warto postawić na taki model, który zapewni przynajmniej pewien stopień wodoszczelności.

xperia-z1

Wytrzymały smartfon pozwoli na bezstresowe wakacje! Dobrą propozycją wydaje się być flagowa propozycja Sony, czyli Xperia Z3 (więcej informacji tutaj http://www.sonymobile.com/pl/products/phones/xperia-z3/). Ten model legitymuje się certyfikatem IP68, potwierdzającym wysoki stopień wodoszczelności.

Czy to oznacza, że posiadacz takiego smartfona może bez obaw używać telefonu pod wodą? Jak najbardziej tak – wspomniany powyżej certyfikat przewiduje możliwość użytkowania tego telefonu na głębokości do 1,5 metra. Maksymalny czas przebywania z telefonem pod wodą wynosi 30 minut, zatem posiadaczowi takiego smartfona nie grozi sytuacja, w której urządzenie uległoby znacznemu uszkodzeniu z powodu znalezienia się w wodzie.

Zasadnym wydaje się tu jednak pytanie o wpływ różnych rodzajów wody na telefon. Ostatecznie, inną konsystencję ma woda morska (im dalej na południe, tym bardziej słona), a zupełnie inną woda w jeziorze czy nawet chlorowana woda w basenie. Producent zakłada, że telefony rzeczywiście są w stanie bezawaryjnie pracować pomimo kontaktu z wodą, lecz dotyczy to jedynie wody słodkiej. Co jednak zrobić, jeżeli smartfon nagle znajdzie się w basenie lub w słonym morzu? Pozostaje jedno wyjście – opłukanie zalanego urządzenia inną wodą, która pozwoli usunąć szkodliwe cząsteczki soli.

Kwestia zdjęć

Wakacje bez zdjęć? W dobie takiej dostępności urządzeń mobilnych wydaje się to być niemożliwe. Faktycznie, telefony komórkowe wyposażone są w aparaty o coraz lepszych parametrach ale niektóre modele faktycznie wyróżniają się na tym polu.

Dobrym przykładem są modele Sony z serii Performance (http://www.sonymobile.com/pl/xperia/photography/), zapewniające parametry, jakich nie powstydziłby się nawet profesjonalny aparat fotograficzny. Telefony wyposażony są w idealnie działający mechanizm automatycznego dobierania ostrości zdjęcia. Dla użytkownika oznacza to możliwość fotografowania obiektów w idealnej ostrości za pomocą kilku kliknięć. Wystarczy jedynie wybrać funkcję śledzenia konkretnego obiektu (nie ma znaczenia czy jest on w ruchu czy nie), a urządzenie w ciągu kilku sekund wykona doskonałe zdjęcie.

obiektyw

Inżynierowie japońskiej firmy zadbali o to, by użytkownik był w stanie wykonać perfekcyjne zdjęcie niezależnie od oświetlenia. Telefony wyposażone są w tryb HDR, który pozwala na wykonanie doskonałej jakości fotografii nawet w sytuacji, gdy światło pada bezpośrednio na obiekt. Koniec z dziwnymi kontrastami czy cieniami na zdjęciach! Dzięki temu, łatwo wykonać piękne zdjęcia zarówno o świcie, jak i w nocy – takie fotografie ukazują najdrobniejsze szczegóły danego obiektu!

Duży ekran

Wybierając idealny smartfon na wakacje, nie wolno zapominać o tym jak ważna jest wielkość ekranu. Współcześnie telefon służy bowiem nie tylko jako urządzenie do dzwonienia czy wysyłania SMS-ów, lecz także jako podręczny komputer. Posiadając smartfon z dostępem do Internetu bez problemu można sprawdzić drogę do ciekawych zabytków w okolicy, planować kolejną wakacyjną wycieczkę bądź czytać książki podczas leżenia na plaży. Im większy ekran, tym te czynności stają się prostsze!

Mocny procesor również ma w tym przypadku znaczenie. Ostatecznie, konieczność włączania kilku aplikacji jednocześnie zdecydowanie ma wpływ na pamięć i szybkość działania telefonu!

Podsumowując

Rynek smartfonów jest pełen ofert, lecz osoby chcące mieć urządzenie maksymalnie uniwersalne powinny nieco uważniej przeglądać propozycje. Dobrą propozycją mogą być wytrzymałe smartfony firmy Sony, które nie tylko robią doskonałe zdjęcia, lecz również sprawdzą się jako podręczny komputer.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany