Siadanie to kolejny krok milowy w rozwoju niemowląt. Żeby jednak nie spowodowało w późniejszym wieku wad postawy, koniecznością jest zwrócenie uwagi na to, w jaki sposób dziecko siada. O czym należy pamiętać?

Kontrola niemowlęcia, które dopiero zaczyna siadać pod kątem poprawności tej umiejętności ma ogromne znaczenie. Chodzi przede wszystkim o wyrobienie prawidłowych nawyków, dzięki którym uda się w przyszłości uniknąć poważnych wad postawy. Warto pamiętać, że sposób siadania nabyty w wieku niemowlęcym nie pozostaje bez wpływu na rozwój kilkuletniego dziecka.

Jak stymulować umiejętność siadania?

Siadanie to umiejętność, którą dziecko nabywa najczęściej około 7-8 miesiąca życia. Okres ten wynika przede wszystkim z indywidualnych predyspozycji, czyli własnego tempa rozwoju. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym można stymulować proces nabywania umiejętności siadania.

  • Układanie dziecka na brzuchu

Im więcej czasu niemowlę spędza w pozycji na brzuchu, tym szybciej może nabyć umiejętność siadania. Jest to bowiem pozycja wyjściowa do tzw. siadania z czworaków.

  • Sadzanie w bujaczkach

Proces siadania można stymulować, sadzając dziecko w bujaczku czy wózku spacerowym. Trzeba jednak pamiętać, by nie pozostawiać niemowlęcia tam dłużej niż kilkanaście minut.

  • Sadzanie na kolanach przodem do twarzy

Innym sposobem pozwalającym na stymulację nauki siadania jest ułożenie dziecka na podciągniętych kolanach rodzica – twarzami przodem. Niemowlę będzie próbowało odrywać głowę oraz plecy, nabierając stabilności.

Jak powinna wyglądać prawidłowa pozycja siadania?

Specjaliści z zakresu rehabilitacji podkreślają, że prawidłową pozycją dziecka podczas siadania jest pozycja z nogami wysuniętymi do przodu. Należy więc nieustannie pilnować, by niemowlę właśnie w taki sposób układało nogi.

Ułożenie nóg z przodu wpływa pozytywnie na poprawne ustawienie stawów biodrowych oraz właściwe ustawienie kolan i stóp.

Jakich pozycji unikać?

W przypadku, gdy dziecko zaczyna siadać, koniecznością jest szybkie reagowanie na niewłaściwą pozycję. Niemowlę ma tendencję do siadania pośladkami na piętach, a taka pozycja najczęściej przekształca się w siadanie między piętami (tzw. pozycja W).

Siad W wynika głównie ze słabej stabilizacji posturalnej ciała dziecka. Ma to związek ze zbyt słabymi mięśniami brzucha przy jednocześnie mocnych mięśniach grzbietu. Zwykle jest to efekt układania dziecka w wieku noworodkowym na miękkim podłożu. Dlatego tak ważne jest, by pozycją wyjściową do wszelkich zabaw była pozycja na brzuchu.

Ułożenia nóg w literę W należy bezwzględnie się wystrzegać, ponieważ może dawać początek poważnym wadom ortopedycznym. Zbyt częste siadanie w pozycji W oraz długie przebywanie w takim siadzie zwykle prowadzi w późniejszym etapie rozwoju do koślawości kolan.

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany